Adana Karataş Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir dönem yapmak veya parçaları birbirlerine tutturmak yürekin meydana getirilen işleme Lehim adı verilir. Lehim kârlemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla mimarilmaktadır. Lehim telleri sıkıntısızımları sükûnet bir şekilde iletir. İyi meydana getirilen bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çkızılışmasını katkısızlayacaktır. Piyasada lehim telleri tulum ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Mermi ve Kalay’ın karışımlarından meydana gelir. Bir lehim telinin kalay rasyoı ne kadar erdemli olursa o kadar kalitesi sağlıklı olmuş olur. Lehim telindeki Kalay rasyoı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve hafif erir. Bu yüzden Kalay/Mermi karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce kârler yürekin 60/40, kaba kârler yürekin 40/60 lehim telleri kullanın. İlk sayıda gösterdiğimiz sayı Kalay rasyoıdır. Yukarıda da bahsettiğimiz kadar Kalay rasyoı arttıkça lehim yumuşar, hafif erir ve meydana getirilen lehim henüz aydınlık olur. Kalay 231 derecede, mermi 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası birinci sınıf bir lehimleme yapmak yürekin müstelzim malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı bir küme ısınmadan kaynaklanan oksitlenmeleri önlemektir. Lehim mimarilacak yerde bizlerin göremeyeceği evetğ tabakası vardır. Lehim pastaları yardımıyla bu evetğ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim mimarilacak bacağın veya telin her alegori dağılmasına uyanıklık edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır fakat bazı zamanlarda bunlar yerinde olmamaktadır. Ederı da çok erdemli olmadığından tüm elektronikçilerin alet çantalarında bulunması müstelzim bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme kârleminde tüketilen alaşımın tel halidir. Piyasada sözın ve çarliston lehim telleri arazi kızılır. Projeye gereğince sözın yahut çarliston lehim teli seçimleri değkârebilir. Kalın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azcaıcık henüz vakit kızılır. Elektronik devrelerde lehimleme yürekin çoğunlukla %40 rasyoında kalay bulunan lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme kârlemlerinde bu nicelik çoğunlukla %60 olur.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye geçerli ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme kârlemi gerçekleştirilir. önceki lehimi sökmek yürekin iki farklı yol vardır. Birincisi, külüstür lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası yardımıyla lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama kârlemi yaparak külüstür lehimin bulunmuş olduğu yerden sökülmesini katkısızlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın olmazsa olmazlarından biri tabii ki de lehim yapmak yürekin kullandığımız havyadır. Lehim yapmak yürekin kullandığımız lehim telini eritmek yürekin erdemli bir ısıevet ihtiyaç vardır. Havyalara yaklaşık olarak 200 ila 500 not ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların çelimleri ise 5 Watt’tan saksılayıp 300 Watta kadar çıkmaktadır.15 Watt ve yöreındaki havyalara baskı devrede çok çarliston hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. çoklukla dönem lehimleme ve elektronik kart lehimleme kârlerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile ait henüz bir küme bilgiye tutmak yürekin Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Denetlemer(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim mimarilacak arazi hakkıyla temizlenmelidir.
Denetlemer plaket paslanmaması yürekin lehimlemeden hoppadak önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim mimarilacak malzemeye gereğince ve birinci sınıf kullanılmalıdır.
Havya ucu her vakit yürekin aydınlık halde bulunmalıdır.
İhtiyaca gereğince havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri kadar lehim kullanılmalı ve lehim yapılmış olduktan sonrasında bir zaman parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı dönem üzerinde lehim mimariyorsanız havyayı bir küme tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin sağlıklı mimarilmış olduğunu göz kamaştırıcı ve aydınlık görüşünden, düzlem ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.