Ağrı Patnos Doğramacı

çatı ve inşaatların, görüntü ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. kocaç kısımlarını (kapı, temek, merdiven, pano, kepenk, kocaç lambri vb.) fail ve alegori takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve temek çerçevesi kaplamaları ile lambriler kabil iç ve dış durağan eşyaların istihzar ve rekiz hizmetlerini yapar, İnşa ve tamir halinde kâin gemilerde güverte salonları, efe köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kabil ahşap kısımları yapım fiyat, kurar ve monte fiyat, Uçağın ahşap kısımlarını yapım, monte ve tamir fiyat, Tiyatro temsilleri ve yedinci sanat prodüksiyonları yürekin lüzumlu ahşap görüntü, teçhizat ve eşyayı yapım fiyat, kurar ve tamir fiyat, üste, esrar ocaklarının, durum astı ve durum üstü iskelelerini, kocaç köprü ve rıhtımların doğrama hizmetlerini yapar,
Yüzeylere tahta şümul ve lambri yapar.

KULLANILAN Cihaz VE MALZEMELER
İşe şayan kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve müheyya malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, lakırtıınlık makinesi, cezaevi makinesi, kocaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit memba makinesi kabil tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, tür, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, tığ, makule dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kabil cihaz ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı sürdürmek isteyenlerin; Uygun düzeyde genel yeteneğe,
Ayn ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri algılama yeteneğine, Dört hizmetlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, ciddi yük kullanabilecek güce, Kararlı, tertipli çtuzakışma, bir hizmeti belirli bir keşik ile yapabilme tuzakışkanlığına mevla kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve kocaç doğrama atölyelerinde çtuzakışırlar. Çtuzakışma zeminı talaş tozları, cila kokuları ile paralıdür. İş ayakta binalır. Çtuzakışırken ciddi yük çalmak gerekebilir. Doğramacı malzeme ile çtuzakışır ve ekseriya gövde güçlükleü kullanır. Çtuzakışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, hizmetdurumunda çtuzakışan öteki personelle, membaçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Meslek elemanları mobilya ve dekorasyon ile kocaç mamuller el işi fabrikalarında da çtuzakışabilirler. Meslekte, genel anlamda iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı sahaında tuzaküminyum ve plastik doğramacılığın peşış göstermesi, iş kapasitesinin azıcık azalmasına amil olmakla yan yana, yine bile, ahşap doğramacılığı sahaında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon sahaında uzmanlaşarak çtuzakışan kişilerin ücretleri elan güçlü olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda gelişmeler görülmektedir.
Methalimcilik özelliği olan kişiler, kendi hizmetyerlerini kurarak, kendi adlarına da çtuzakışma olanağı bulabilirler.

Ekol EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, ehliyetli başvuru olması durumunda tüm mesleki terbiye merkezlerinde verilmektedir. üste; yapı uğraş liselerinde, endüstri uğraş liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

Ekol EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine kafalayabilmek yürekin; En azca ilköğretim okulu mezunu sürdürmek, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından zaman almamış sürdürmek, fakat, 19 evetşından zaman almış olanlardan elan önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve terbiye seviyelerine şayan olarak düzenlenecek mesleki terbiye programlarına göre çıraklık eğitimine tuzakınabilir. Bünyesi ve dirlik durumu gireceği mesleğin gerektirdiği hizmetleri yapmaya şayan sürdürmek, Yetişek sahne olmak istediği meslekte bir hizmetyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Meslek liselerine girebilmek yürekin en azca ilköğretim okulu mezunu sürdürmek ve bu okulların giriş şartlarına şayan sürdürmek gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin terbiye süresi lise yahut elan üst düzeyde genel terbiye görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Adetlı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanunu’na göre uğraş liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada dü zaman okulda, kılgı eğitimlerini haftada üç zaman hizmetletmelerde yaparlar. Mesleki terbiye merkezlerinde ise haftanın 1 zamanü mesleki terbiye merkezlerinde teorik terbiye, öteki günler ise hizmetyerlerinde kılgı (uygulamalı) terbiye görürler. Çıraklık ve mesleki terbiye kapsamında; Türkçe, Aritmetik, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği kabil Yol Suret, Meslek Resmi ve Meslek Bilgisi dersleri verilmektedir. Meslek derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araçgerecin teşhistılması, tekniğe şayan olarak kullanılması, bu tarz şeylerin sililik ve denetlememlarının binalması, norm yazı çit, degaje elle ve makule kullanarak mesleği ile müteallik çizimlerin binalması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yerı keşik Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği üzerine da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, hizmetdurumunda bile eli uz öğreticinin gözetimi şeşnda kılgı çtuzakışması binalmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte eli uz ve eli uz öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki terbiye merkezlerinden kalfa olarak izinli olanlar bir hizmetdurumunda çtuzakışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine bile devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çtuzakışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine mevla olanlar yahut bunları hizmetyerlerinde çtuzakıştıranlar mutlak hizmetyeri hevesliabilirler. üste, hizmetdurumunda çırak çtuzakıştırması yürekin bile “Usta Öğretici” belgesine mevla çtuzakışanın olması zorunludur.

Misal MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Mobilya ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Sefine marangozluğu, Ağaç sefine imal işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde uğraş eğitimi fail uğraş lisesi 10. ve 11. klas öğrencileri evetşlarına şayan minimal ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret tuzakır. Namzet çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına şayan minimal ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, hizmetverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına demetlı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret net minimal ücretin en azca dü karşıı düzeyindedir.
üste, meslekte kendi hizmetini kurup çtuzakışanların ücretleri elan güçlü olabilmektedir.

Elan AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Yetişek Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Meslek Meşveret Merkezi, Bünyesinde Meslek Meşveret Merkezi kâin Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı lansmanı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çtuzakışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Elbette Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları kabil baş olarak Doğramacı mesleği üzerine kaygı ettiğiniz sorularınıza cevap bulabilirsiniz.