Ağrı Taşlıçay Mürebbiye

Mürebbiye, bir çocuğun eğitim ve bakımıyla görevlendirilmiş dişi. Bir dadının aksine çocuğun fiziki gereksinimlerinı karşılamak alegori çocukları eğitmeye odaklanmaktadır. Işlev düzı bebeklerden çok mektep çağındaki çocuklardır.[1] Mürebbiyeler çoğu kez öğrencilerinin konaklarında sözır ve ailenin bir ferdi olarak akseptans edilir.

Mürebbiyelik, I. Dünya Savaşı’ndan önce özellikle bile yakında elverişli bir okulun bulunmadığı rustik bölgelerdeki Avrupalı ailelerde yaygın olarak görülmekteydi. Aileler çocuklarını uzun bir süre yatılı okula yollamak alegori mürebbiyelerle çocuklarına evde eğitim vermeyi tercih ederdiler. Mürebbiyeler çoğu kez kızlardan ve genç erkeklerden sorumluydu. Bir kişi çocuk yeterince büyüdüğünde özel öğretmen ya da okula ile devam buyurmak midein mürebbiyeden eğitim almayı bırakırdı.

Hasetmüzde Suud kraliyet ailesi kabil şanlı ve servet sahibi aileler yahut kraliyet aileleri[2] ile Avustralya’nın taşraları kabil ücra bölgeler[3] haricinde mürebbiyelik dayanıklı yaygın bileğildir. Dünya çapında aileler ortada mürebbiye ve özel öğretmen istihdamı midein yeni bir canlanma yaşanmaktadır. Bunun sebepleri ortada, şahsi asayiş, özel eğitimin faydaları ve yekten çok yerde gezi yahut yaşyalnız esnekliği skorlabilir.[4]