Aksaray Ağaçören Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) menşeli bir sözcük olup, Türk Tat alma organı Kurumuna bakılırsa tanımı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, dulukü aşırı ve komik şekilde boyalı düzenci.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere dayanan palyaçoluk, zaman dünyanın biryoğun haklı bir konuşma dalı olarak idraklanmakta olup, âlem ve çocuk kavramlarıyla alay malay anılmaktadır. Temelı kaynaklara bakılırsa 18. yüzyıla kadar saraylarda palyaço (ya da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanat erilardır. Bunu kurmak midein, renkli ve abartılı peruklar, daha bir biçemde makyajlar, olağandışı oylumlu pabuçlar ve cins kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu konuyla ilişkin olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, ilmek ve sihir gibi, insanoğlu topluluğunun bazı dip gereksinimlerinı alegori getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki performans gerektiren eğitimin bir parçkakımı olarak ikrar edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antik Yunanistan’da, İtalyan Sokak tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız menşeli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde bile Osmanlı’da padişbedduaı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Umumi olarak çaldatmaışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun haricinde sokaklarda, özel toplantılar, davetler, âlem ve kazanç vb. oluşumlarda, şirket tanıtımlarında etkinlik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk haysiyetiyle başı dertten kurtulmayan bir tayfa rolüyle ün kazanmıştır. İngiltere’bile William Kempe ve Robert Armin ile belirginlehandan palyaçoluk konuşmaı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse bile (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino gibi), umumi olarak biçimsel tadil göstermemiştir. İngiltere’bile doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’ya, sonra da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir seciye oluşturmuşdolaşma.[2]

Destek oymak, değmek, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler ika etmek palyaçoların doğkakımında vardır, macerasız olaylardır. Gösterileri alelumum 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise mabeyin gösteriler midein 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.