Antalya Kemer Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir fasıl uygulamak veya parçaları birbirlerine tutturmak derunin yapılan el işi Lehim adı verilir. Lehim anlayışlemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla kuruluşlmaktadır. Lehim telleri dürüstımları abat bir şekilde iletir. İyi yapılan bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çallıkışmasını esenlayacaktır. Piyasada lehim telleri tüp ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Kurşun ve Kalay’ın karışımlarından meydana gelir. Bir lehim telinin kalay tahminı ne kadar etkili olursa o kadar kalitesi güzel olmuş olabilir. Lehim telindeki Kalay tahminı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve zahmetsiz erir. Bu yüzden Kalay/Kurşun karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce anlayışler derunin 60/40, kaba anlayışler derunin 40/60 lehim telleri kullanın. İlk nüshada gösterdiğimiz sayı Kalay tahminıdır. Mafevkda da bahsettiğimiz üzere Kalay tahminı arttıkça lehim yumuşar, zahmetsiz erir ve yapılan lehim daha hijyen olabilir. Kalay 231 derecede, kurşun 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası teltiksiz bir lehimleme uygulamak derunin gereken malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı okkalı ısınmadan kaynaklanan oksitlenmeleri önlemektir. Lehim kuruluşlacak yerde bizlerin göremeyeceği yağ tabakası vardır. Lehim pastaları yardımıyla bu yağ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim kuruluşlacak bacağın veya telin her alegori dağılmasına ilgi edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır ancak temelı zamanlarda bunlar kifayetli olmamaktadır. Hediyeı da çok etkili olmadığından bütün elektronikçilerin alet çantalarında bulunması gereken bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme anlayışleminde tüketilen alaşımın telgraf halidir. Piyasada kalın ve rebabi lehim telleri iz allıkır. Projeye gereğince kalın yahut rebabi lehim teli seçimleri bileğanlayışebilir. Lafın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azcaıcık daha devran allıkır. Elektronik devrelerde lehimleme derunin çoğunlukla %40 tahminında kalay kâin lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme anlayışlemlerinde bu miktar çoğunlukla %60 olabilir.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye geçerli ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme anlayışlemi gerçekleştirilir. Müstamel lehimi sökmek derunin iki farklı teknik vardır. Birincisi, yıprak lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası yardımıyla lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama anlayışlemi yaparak yıprak lehimin bulunduğu yerden sökülmesini esenlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın olmazsa olmazlarından biri doğal ki bile lehim uygulamak derunin kullandığımız havyadır. Lehim uygulamak derunin kullandığımız lehim telini eritmek derunin etkili bir ısıya ihtiyaç vardır. Havyalara yaklaşık olarak 200 ila 500 gömlek ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların mecalleri ise 5 Watt’fecir temellayıp 300 Watta kadar çıkmaktadır.15 Watt ve yöreındaki havyalara baskı devrede çok rebabi hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. Umumiyetle fasıl lehimleme ve elektronik kart lehimleme anlayışlerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile ilişkin daha okkalı bilgiye nasip olmak derunin Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Denetlemer(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim kuruluşlacak iz pir temizlenmelidir.
Denetlemer plaket paslanmaması derunin lehimlemeden yemeden içmeden önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim kuruluşlacak malzemeye gereğince ve kaliteli kullanılmalıdır.
Havya ucu her devran derunin hijyen halde bulunmalıdır.
İhtiyaca gereğince havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri kadar lehim kullanılmalı ve lehim yapıldıktan sonrasında beş on parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı fasıl üzerinde lehim kuruluşyorsanız havyayı okkalı tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin güzel kuruluşlmış olduğunu yaldırak ve hijyen görüşünden, düzlem ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.