Antalya Manavgat Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanat erilarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp tekrar fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Elan Vasatçağ’da, Avrupa’da saz şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Bayağı kızların da kendi aralarında oynarlarken, ahali çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine elbet ulaşamazlar. Zira profesyonel hokkabazlar, kendi aralarında kesif kesif ve uzun süre alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri tekrar tekrar görgü ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler içinde terhis etmek kucakin en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca kadar… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu derece, yaratıcı kabiliyete mevla bir sanat eridır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve baz kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların oyunluk gösterilerinde kullandığı yuvarlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan baz kelimesi ise oynayan mealına gelir. Oba çubukluğu ile bazı marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne eyitmek, TDK sözlük mealı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.