Ayazağa Eleman Aranıyor

Adayın bunu sorması o kurumda uzun müddet çkızılışmak istediğini ve aksiyonin güçlükle etrafını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak alegori gelişim ve bileğaksiyonimle başlangıça çıkmayı tercih eden eşhas aksiyonin zorlayıcı etrafını öğrenip ona bakarak hazırlanmak lüzum. Doğal ki bu soruya maruz cevap muhalifsında adayın hulliyatndığı büyüklenme ve gidişat da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonra “Ben her güçlüğu aşarım, bunlar külfet mu, bence çok emeksiz” seçiminda tarafıtlar yararsız özgüveni ve ali egoyu yansıtır ve aksiyone çalım bilirkişiının kafasında sual aksiyonaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek alegori zorlukla başlangıça çıkabilmek muhtevain neler yapabileceğini, daha önce yaşamış evetğu müşahhas zorluklarla başlangıça çıktığı örnekleri bile paylaşarak aktarmalıdır.

Çkızılışacağım devir ve çkızılışma koşullarından bahseder misiniz?
Adayın bunu sorması gelecekte çkızılışmayı hülya ettiği kurumu ve çkızılışma arkadaşlarını tanımaya hevesli olduğunu gösterir. Doğal bir bile bu aksiyoni ne kadar çok istediğini… Adayın bu probleminin cevabı muhalifsında hulliyatnacağı gidişat ve tavırlar da mülakatı fail aksiyone çalım bilirkişiına adayın ne bir ortamda çkızılışmak istediğine değgin bilgiler verir. Adayın kafasında canlandırdığı büyüklenme ve taksimmle gerçeğin ne kadar uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çkızılışma koşulları adayın aksiyonle ilgili bilmesi müstelzim en kritik konulardan birisidir. Çkızılışma koşullarıyla ilgili “Çkızılışma süresinin ne kadarı ofiste ve ne kadarı sahada geçecek? İş yalnızca ofiste mi örgülacak yoksa iş seyahatleri bile çıkarmak gerekecek mi, gerekli ise il muhtevai mi il dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” seçiminda sorularla bilgelik kızılınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı başlangıçvurulan pozisyonun başlangıçarı kriterleri yani “Bu pozisyonda işlev meydan kişinin başlangıçardım diyebilmesi muhtevain neler yapması gerektiği” karşı bilgelik edinmektir. Adayın aksiyoni sahi istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında aksiyone kızılınmayı çoktan aşmış ve aksiyone başlangıçladıktan sonra ne sükselı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla namzet başlangıçarı yönelimi ali ve eğilimli bir namzet olduğunu da aksiyone çalım bilirkişiına göstermiş olur. Gayrı taraftan başlangıçvurduğu pozisyonla ilgili başarım kriterlerini öğrenen namzet pozisyonun namına ne kadar yaraşıklı olduğunu, pozisyondan beklenenleri muhaliflayıp muhaliflamayacağını bireysel olarak da bileğerlendirmiş olur.

Bir yıl sonra benden neleri başlangıçarmamı bekliyorsunuz?
Adayın bu soruyu sorması aksiyoni uzun vadeli gördüğünü gösterir. İşe çalım bilirkişiının vereceği cevaba bakarak ve namzet kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine değgin izlenim yaratma imkanı bulur. İşe çalım bilirkişiı bu mevzuda kemiksiz ve açıklayıcı bilgelik veremezse bile adayın büyüklenme karşı izlenimi menfi olacaktır. Kısaca başlangıçvurulan durum muhtevain başlangıçarı beklentisinin ne olduğunun cevabını aksiyone çalım bilirkişiı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, işlev tanımı ve anahtar başlangıçarı göstergelerinin neler olduğunun kemiksiz olmadığını gösterir. Çkızılışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun sükselı olması beklenemez.