Aydın Didim Ses Uzmanı Yardımcısı

Selen Mühendisi hem uygulayım bilimi hem de sanata nazarıitibar duyan insanlar bağırsakin harika konulerden biridir. Çok aşkın teknik marifet gerektiren bu mühendislik düzı aynı zamanda müzisyenlerin ve sanat eriların sanatla alakalı lakinçlarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacak yaratıcı bir eğilim gerektirmektedir. Duyar, yavuz eğitilmiş bir kulağınız var ise ve elektronikle meslekmaktan maskaralanıyorsanız, Selen Mühendisi olgunlaşmak tam size nazaran bir kariyer olabilmektedir.

Bir kaydın yahut canlı performansın teknik doğrultuünden Selen Mühendisi sorumludur. Selen Mühendisi, ses seviyelerini ve çıkışlarını tasarlamakta, yönetmekte, amfi ve mikrofon kabil fiziksel ses ekipmanının bakımından sorumludur. Selen Mühendisi bir kayıt üzerinde çallıkışırken, boyun performansı kaydetme eylemiyle bitmemektedir. Selen Mühendisi daha sonra parçaları dizmek, karıştırmak ve ustalaşmaktan sorumludur. Böylelikle sanat erinın vizyonuyla tutarlı en yavuz performansı sunmaktadırlar.

Selen Mühendisi Nedir?
Selen Mühendisleri müzik endüstrisinde dirimsel bir rol oynamaktadır. Bir konsere gitmiş, müziğin netliği ve umumi kalitesinden etkilenmiş olan âlem, bu sesi arama fail yetenekli bir mühendise teşekkürname etmelidir. Selen Mühendisleri, sesin eşitlenmesini ve elektronik efektlerini karıştırmakta, yeniden üretmekte ve yönetmektedir. Başkaca bu uzman eşhas sadece müzikle çallıkışmak zorunda değillerdir. Bazıları konferanslarda, tiyatrolarda ve izleyici bağırsakin ses projeksiyonu gerektiren diğer rastgele bir mekanda sesi tasarlamakta ve arama etmektedir.

Selen ile müntesip her türlü teknik bakım, tamirat kabil ihtiyaçların giderilmesinde de rol almaktadırlar. Sesin en nazikçe ilimsına kadar hesaplanmasını ve en yavuz seviyede tutulmasını katkısızlamaktadırlar. Selen Mühendisleri, mikrofonları, ses seviyelerini ve çıkışları arama ederek, çeşitli lakinçlar bağırsakin en yavuz ses kalitesini üretmek bağırsakin yavuz eğitimli kulaklarını akustik bilgileriyle birleştirmektedirler. Musiki endüstrisine ilişik olarak, Selen Mühendisleri film, radyo, televizyon, elektronik beyin oyunları, temaşa, spor etkinlikleri ve kurumsal etkinliklerde çallıkışabilmektedirler.

İzleyicinin duyduğu sesi ayarlamak bağırsakin canlı bir gösteride kebir bir miksaj panosu çallıkıştırmaktadırlar. Ancak bu, Selen Mühendisliğinin yalnızca bir doğrultuü olarak bilinmektedir. Selen Mühendislerinin de kendi düzında yekten aşkın farklı taksimmleri bulunmaktadır. Kayıt eylemek, kodifikasyon icra etmek, miksaj icra etmek ve mastering kabil dahil olgunlaşmak üzere bir kaydın ticari prodüksiyonunun dört farklı girişimı vardır. Sonuç olarak, belirli rollere ve uzmanlıklara malik ayrıksı türden Selen Mühendisleri de rol almaktadır. Bununla alay malay, bütün bu rollerin daha ıvır zıvır etkinliklerde ve şovlarda yek bir bozulmamış özlük aracılığıyla üstlenilmesinin münteşir olduğu unutulmamalıdır. Başkaca operatör olan her özlük mühendis olmamaktadır.

Selen Mühendisi Ne İş Yapar?
Selen Mühendisi, kayıt, miksaj ve yeniden üretim proseslerinde sesin teknik yönleriyle çallıkışmaktadır. Bu mühendisler çoklukla plak gestaltmcılarına, müzisyenlere istedikleri sesi vermeleri bağırsakin yardımcı olmaktadırlar. Örneğin, bir Selen Mühendisi bir şarkının taksimmlerini bir araya getirecek, bir kayıtta kendiliğinden ayarlamayı kullanacak yahut bir parçaya sentetik sesler ekleyecektir. Selen Mühendisleri gestaltmcılardan enikonu farklı kişilerdir. Bununla alay malay, temelı Selen Mühendisleri, gestaltmcı olarak görevinü ikiye katlamak evet da gestaltmcı görevinü üstlenmek bağırsakin kariyerlerine devam etmektedirler. Selen Mühendisleri farklı alanlarda çallıkışabilmektedirler. Bu alanlar sırasıyla şu şekildedir:

Kayıt Mühendisi

Üzerinde çallıkışılan kayıtlar standartların altında kalıyorsa, mücella ve yüksek birinci sınıf bir ürün tekvin etmek enikonu güçlük olmaktadır. Bundan dolayı çallıkışma düzında bir kayıt mühendisinin olması yavuz ses elde eylemek bağırsakin çok önemlidir. Kayıt mühendisi, kayıt ekipmanını inşa etmek bağırsakin asistanlarıyla alay malay çallıkışmakta ve filme kafalamadan önce akustiğin yönlü olduğundan tehlikesiz olgunlaşmak bağırsakin ses testleri gerçekleştirmektedir. Mühendis daha sonra oluşturulan kayıtları dikkatle izlemekte ve yönetmene o zaman bağırsakin çteşrinievvel aralarından önce sakametli olan, yönlü omayan her şeyi yeniden çekmesi emirını vermektedir. Bu sayede kaydedilen sesler ve sahneler en yavuz performans seviyesinde olmaktadır.

Selen Karıştırıcılar

Kendi hâlinde diyaloglar ve yüksek ünlü gelişim sahneleri arasındaki ses farklılıklarını telafi eylemek bağırsakin sık sık ses seviyesini ayarladığınız bir film izlediyseniz, yetkin bir ses mikserinin post prodüksiyonda oynayabileceği önemli rolü anlayabilirsiniz. Selen Karıştırıcılar, pozitif bir izleyici deneyimi uydurmak bağırsakin görsel ürünle diyalog, ses efektlerini sıralamaktan ve çeşitli noktalarda ses seviyesini ayarlamaktan mesul olan kişilerdir.

Yeniden Kayıt Mikserler

Sahadaki en yetenekli Kayıt Mühendisleriyle de, nihai üründe sürekliliği uydurmak bağırsakin bazen belirli sesleri yeniden kaydetmek gerekebilmektedir. İyi bir Yeniden Kayıt Mikseri, sahnelerin tamamını yeniden çekme sarfiyatından kaçınarak, oyuncuların yahut şarkıcıların stüdyoda diyaloğu kaydetmesine, ardından bulunan parçalarla karıştırmasına izin vermektedir. Bu Yeniden Kayıt Mikseri sayesinde prodüksiyonlar çoklukla önemli ölçüde zaman ve mangiz tasarrufu katkısızlayabilmektedir.

Foley Sanat adamısı

Foley Sanat adamısı, miksaj sürecine odaklanarak hakikat olarak post prodüksiyonda çallıkışmaktadır. Ancak hakikat olarak önceden kaydedilmiş parçaları ve sesleri birleştirmek bağırsakin çallıkışan Miksaj Mühendisinin bilakis, bir Foley Sanat adamısı nihai üründe kullanılmak üzere orijinal sesler yaratmaktadır. Foley Sanat adamıları, Yıldız Wars ışık tığlarından bir televizyon setinin uğultusuyla meydana getirilen, Hitchcock’s Psycho’daki düzinelerce kavunun çığlıkmasızca bıçaklanmasını gerektiren duş sahnesine kadar, film tarihindeki en ikonik ses efektleri kabil seslerden mesul olan kişilerdir.