Balıkesir Balıkesir Merkez Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kemiksiz cevap, dikmetan çeşitli eşyalar karşılayıcı ve ağabeyç emekleri ile mücadelean zanaatkardır. Ağelemn saf ya da emeklenmiş haline zımparalama, kesin, biçme gibi emeklemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun cevapını huzurlamaktadır. Marangozun ki başüstüneğu sorusunu tam olarak anlayabilmek sinein ne iş yapmış olduğunı, uhde ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Hizmet ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan bezek eşyalarına katı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların temellıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze hitap fail nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere katı çok yerde uhde karşılayıcı zanaatkarların çdüzenıştıkları yere demetlı olarak uhde ve sorumlulukları bileğemekmektedir. Ancak genel olarak görevleri ortada şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye münasip olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne münasip kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lakırtııbını ya da tasarını belirler ve bu tasar ya da biçim doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde strüktürlacak emeklemleri kolaylaştırmak üzere emekaretlemeler yapar.
Tahtaları düzen gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye münasip forma sokar ve biçimlendirir. Daha sonrasında zımparalama, oluk şerh, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması amaçlanan nesneye münasip olarak emeklemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida gibi malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. emeklemler bile çığır sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım dalünde çdüzenışan marangozlar çatıların, ağabeyç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşasından ve tamiratından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini kılmak da görevlerindendir.
Marangoz Yetişmek İçin Hangi Eğitimi Buyurmak Gerekir?
Marangoz edinmek sinein ne okula gidilmeli sorusunun en kemiksiz cevapı çığır liseleridir. Bu mesleği kılmak isteyen zevat, Lise Geçiş Sınavı (LGS) olarak adlandırılan test sonrası mesleksel ve uran liselerin, rum çığır liselerinin, sanayi çığır liselerinin ve çok programlı rum liselerinin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinde yetişek almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin katı gün özellikle mobilya atölyeleri başta edinmek üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Lise eğitimini muvaffakiyetyla tamamlayarak Mobilya ve Dekorasyon kısmınden yetkili olan kişilere çığır lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak uhde yapabilmektedir. Ancak marangoz nite olunur sorusunun vahit cevabı çığır eğitimi veren okullardan yetkili edinmek bileğildir. Lise kurumlarının müteallik taksimmlerinde mesleksel yetişek alarak marangoz olmanın katı gün bir kere henüz bulunmaktadır. Eğitim başlamak isteyen azami eş sayısının toplanması koşkoca ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na demetlı mesleksel yetişek merkezlerinin, yetişkin yetişek merkezlerinin ve zanaat okullarının doğramacılık kısmınde bile mesleksel eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine temellayabilmek sinein en azca iptidai mezunu edinmek gerekmektedir. 14 ila 19 yaş ortada, henüz önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek sinein oluşturulan mesleksel yetişek kurslarına temelvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime berklabilmek sinein kişinin sıhhat durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı emeklere elverişli olması gerekmektedir. Bunu katı gün eğitimde en önemli şpeş, bünyesinde çdüzenışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Bütün şartları sağlayan kişilerin yetişek süresi, kişilerin mezuniyet durumlarına nazaran bileğemekmektedir. İlkokul mezunları 3 yıl yetişek düzenırken, ortaöğretim mezunları 1,5 yıl yetişek almaktadır. Çıraklık eğitimini temeları ile tamamlayan kişilere yetişek böylece kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nite alınır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası edinmek sinein ne strüktürlmalı sorusuna dü farklı karşılık verilebilmektedir. Liselerin müteallik taksimmlerinde yetişek başlamak ya da ilköğrenim sonrası oluşturulan çığır kurslarında yetişek başlamak gerekmektedir.

Marangoz Yetişmek İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz edinmek sinein ne mukteza sorusunun en önemli cevapı en azca iptidai mezunu edinmek ve bu mesleği namına getirebilecek yeterliliğe mevla başüstüneğunuzu gösteren belgeye mevla olmaktır. Liselerin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinden yetkili olanların aldığı çığır lisesi diploması ya da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na demetlı mesleksel yetişek merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası düzenınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun katı gün kalfalık sonrası kendi atölyelerini tahsis etmek isteyenlerin dü yıl devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazetname ya da mesleksel yeterlilik belgesi haricinde marangozluk kılmak isteyen kişilerin ahali göz koordinasyonunun yüksek, uzay ve şekil algısının oturaklı, mesleği icra edebilecek fiziki güç ve katkısızlığa mevla, tetik ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki yetişek merkezlerinde çıraklık eğitimi alacak kişilerde en azca iptidai mezunu olmasından sonrasında uyanıklık edilen ilk ölçüt, fiziki katkısızlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. Hatta kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve fasılaç gereçlerin emeklevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon dalünde uhde yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile yüksek olması beklenmektedir.