Batman Merkez Redaktör

Redaksiyon umumi manada yazılı bir metni; dil bilgisi, doldurma kuralları ve medlul bütünlüğü bakımından gözden geçirme sürecine maruz isimdir. Redaksiyon teamüllemini fail kişiye de redaktör denir. Türki metinlerin yüzı saf çeviri metinlere de redaksiyon teamüllemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin yazılmış başüstüneğu dil dair yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler temel olarak yazılı metinleri ağırlıkya müheyya hale getirmekle görevlidirler. Bunun haricinde redaktörlerin görevleri umumi olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi yazılı metni dil bilgisi ve doldurma kuralları açısından gözden geçirerek muktezi düzeltmeleri olmak,
Medlul bütünlüğünü temin etmek namına cümleleri ve taksimmleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde müstelzim müdahaleleri sahileştirmek,
Çevirisi tamamlanan metni, dil bilgisi doldurma ve anlatım bozuklukları açısından izlemek ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını denetleme ederek var ise hataları düzeltmek,
Muktezi durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına münasip hale getirilmesi sinein süreçleri yönetmek.
Redaktör Cereyan etmek İçin Gerekenler
Tat alma organı ve edebiyat düzında eğitim bilimi veren Türk Dili ve Yazını, Türki Öğretmenliği kadar taksimmlerden mezun olanlar redaktör olarak çtuzakışabilir. Hatta, yabancı dillerle dayalı dil ve edebiyat eğitimi veren fasıl mezunları ile matbuat neşriyat düzında eğitim bilimi gharabelik eşhas de redaktör kabil.

Redaktör Cereyan etmek İçin Hangi Eğitimi Girmek Gerekir?
Redaktör tutulmak sinein üniversitelerin dayalı taksimmlerinden;

Genel dil bilim,
Türki dil bilgisi ve doldurma kuralları,
Türkiye Türkçesi,
Anlatı çözümlemeleri,
Noktalama teamülaretleri kadar mevzularda eğitim bilimi kabul etmek gerekir.