Bayburt Merkez Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatkârlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp yine fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Elan ılımlıçağ’da, Avrupa’da bağlama şairleri, okudukları iki şarkı ortada hokkabazlık yaparlardı. ıvır zıvır kızların da kendi aralarında oynarlarken, etki çabukluğu gösterileri yapmalarına şahit olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine bittabi ulaşamazlar. Zira hevesli hokkabazlar, kendi aralarında sık sık ve uzun süre alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri yine yine tecrübe ederler. çağcıl hokkabaz, seyirciyi hayretler içre geçilmek bağırsakin en mümteni nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale kadar… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli olduğu denli, yaratıcı yeteneğe ehil bir sanatkârdır. O. hem gülünç hem bile şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların oyun gösterilerinde kullandığı değirmi kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan mazmunına gelir. Ahali çubukluğu ile bazı marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne eyitmek, TDK oralk mazmunı nedir? Hokkabaz kime denir tüm detayları ile derledik.