Bitlis Tatvan Doğramacı

Yapı ve inşaatların, sahne ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağabeyç aksamını (kapı, cam, merdiven, pano, kepenk, ağabeyç lambri vb.) fail ve yerine takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve cam çerçevesi kaplamaları ile lambriler kadar iç ve dış sabit eşyaların hazırlama ve rekiz fiillerini yapar, İnşa ve onarım halinde bulunan gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kadar ahşap aksamı inşa fiyat, kurar ve monte fiyat, Uçağın ahşap aksamını inşa, monte ve onarım fiyat, Tiyatro temsilleri ve yedinci sanat prodüksiyonları kucakin mukteza ahşap sahne, teçhizat ve eşyayı imal fiyat, kurar ve onarım fiyat, Ayrıca, eroin ocaklarının, alan altı ve alan üstü iskelelerini, ağabeyç köprü ve rıhtımların doğrama fiillerini yapar,
Yüzeylere tahta istila ve lambri yapar.

KULLANILAN Cihaz VE MALZEMELER
İşe reva kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve hazır malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, kalınlık makinesi, delik makinesi, ağabeyç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit göz makinesi kadar tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, yazar, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, tığ, set dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kadar maşa ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı sarhoş olmak isteyenlerin; Alışılagelen düzeyde umumi kabiliyete,
Bakış ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri algılama yeteneğine, Dört fiillemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, kırıcı yük kullanabilecek güce, Ahenkli, tertipli çdüzenışma, bir fiili belli bir silsile ile yapabilme düzenışkanlığına malik kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve ağabeyç doğrama atölyelerinde çdüzenışırlar. Çdüzenışma havaı talaş tozları, cila kokuları ile gebedür. İş ayakta konstrüksiyonlır. Çdüzenışırken kırıcı yük tahammül etmek gerekebilir. Doğramacı gereç ile çdüzenışır ve çoğu kez üst zorlaü kullanır. Çdüzenışma ortamında; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, fiilreva çdüzenışan başka personelle, gözçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
öğreti elemanları mobilya ve dekorasyon ile ağabeyç mamuller el işi fabrikalarında da çdüzenışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı kayranında düzenüminyum ve plastik doğramacılığın enseış göstermesi, iş kapasitesinin az buçuk azalmasına münasebet olmakla birlikte, yeniden de, ahşap doğramacılığı kayranında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon kayranında uzmanlaşarak çdüzenışan kişilerin ücretleri henüz ali olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda gelişmeler görülmektedir.
Girişimcilik özelliği olan zevat, kendi fiilyerlerini kurarak, kendi adlarına da çdüzenışma olanağı bulabilirler.

Iş EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, kifayetli danışma olması durumunda bütün mesleksel eğitim bilimi merkezlerinde verilmektedir. Ayrıca; yapı uğraş liselerinde, uran uğraş liseleri ve çok programlı liselerin yapı bölümünde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

Iş EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine çıbanlayabilmek kucakin; En azca ilköğretim okulu mezunu sarhoş olmak, 14 yaşını doldurmuş 19 yaşından güneş almamış sarhoş olmak, ancak, 19 yaşından güneş almış olanlardan henüz önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, yaşlarına ve eğitim bilimi seviyelerine reva olarak düzenlenecek mesleksel eğitim bilimi programlarına göre çıraklık eğitimine düzenınabilir. Bünyesi ve esenlik durumu gireceği mesleğin gerektirdiği fiilleri hayata geçirmeye reva sarhoş olmak, Yetişek gezmek istediği meslekte bir fiilyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. öğreti liselerine girebilmek kucakin en azca ilköğretim okulu mezunu sarhoş olmak ve bu okulların giriş şartlarına reva sarhoş olmak gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin eğitim bilimi süresi lise veya henüz üst düzeyde umumi eğitim bilimi görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 senedir. 3308 Skorlı Çıraklık ve öğreti Eğitimi Kanunu’na göre uğraş liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki güneş okulda, kullanışlı eğitimlerini haftada üç güneş fiilletmelerde yaparlar. Mesleki eğitim bilimi merkezlerinde ise haftanın 1 güneşü mesleksel eğitim bilimi merkezlerinde teorik eğitim bilimi, başka günler ise fiilyerlerinde kullanışlı (uygulamalı) eğitim bilimi görürler. Çıraklık ve mesleksel eğitim bilimi kapsamında; Türki, Aritmetik, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Güvenliği kadar Uran Tasvir, öğreti Resmi ve öğreti Bilgisi dersleri verilmektedir. öğreti derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, anahtargerecin teşhistılması, tekniğe reva olarak kullanılması, bu tarz şeylerin harbilik ve falmlarının konstrüksiyonlması, norm yazı dolak, özgür elle ve set kullanarak mesleği ile alakadar çizimlerin konstrüksiyonlması, çizimi tamamlanmış niyet ve projelerin okunmasının kanatı silsile Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Güvenliği üzerine da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak maruz bilgilerin, fiilreva de eli uz öğreticinin gözetimi altında kullanışlı çdüzenışması konstrüksiyonlmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte eli uz ve eli uz öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim bilimi merkezlerinden kalfa olarak çıkışlı olanlar bir fiilreva çdüzenışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çdüzenışma süresi 2 senedir. Ustalık belgesine malik olanlar veya bunları fiilyerlerinde çdüzenıştıranlar hür fiilyeri harisabilirler. Ayrıca, fiilreva çırak çdüzenıştırması kucakin de “Becerikli Öğretici” belgesine malik çdüzenışanın olması zorunludur.

BENZER MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Mobilya ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Sefine marangozluğu, Ağaç sefine imal işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde uğraş eğitimi fail uğraş lisesi 10. ve 11. dershane öğrencileri yaşlarına reva minimum ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret düzenır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, yaşlarına reva minimum ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, fiilverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına rabıtalı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret kupkuru minimum ücretin en azca iki katı düzeyindedir.
Ayrıca, meslekte kendi fiilini kurup çdüzenışanlamış olurın ücretleri henüz ali olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Yetişek Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü öğreti Konuşma Merkezi, Bünyesinde öğreti Konuşma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı lansmanı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çdüzenışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları kadar ana olarak Doğramacı mesleği üzerine merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.