Bolu Göynük Doğramacı

Bina ve inşaatların, sahne ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağaç aksamını (kapı, cam, merdiven, pano, kepenk, ağaç lambri vb.) yaratıcı ve yerine takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve cam çerçevesi kaplamaları ile lambriler kabilinden iç ve dış durağan eşyaların istihzar ve rekiz fiillerini yapar, İnşa ve onarım halinde bulunan gemilerde güverte salonları, efe köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kabilinden ahşap aksamı inşa fiyat, kurar ve monte fiyat, Uçağın ahşap aksamını inşa, monte ve onarım fiyat, Tiyatro temsilleri ve sinema prodüksiyonları midein lazım ahşap sahne, teçhizat ve eşyayı yapım fiyat, kurar ve onarım fiyat, Hassaten, eroin ocaklarının, bucak zirı ve bucak üstü iskelelerini, ağaç köprü ve rıhtımların doğrama fiillerini yapar,
Yüzeylere kara tahta kaplama ve lambri yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
İşe reva kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve müheyya malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, kalınlık makinesi, göz makinesi, ağaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit çaykara makinesi kabilinden tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, yazar, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, tığ, posta dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kabilinden aygıt ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı yapmak isteyenlerin; Uygun düzeyde umumi kabiliyete,
Bölüm ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri algılama yeteneğine, Dört fiillemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, okkalı kayıt kullanabilecek güce, Tekdüze, tertipli çaldatmaışma, bir fiili belirli bir esna ile yapabilme aldatmaışkanlığına mevla kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar möble ve ağaç doğrama atölyelerinde çaldatmaışırlar. Çaldatmaışma kucakı talaş tozları, cila kokuları ile mahmuldür. İş ayakta örgülır. Çaldatmaışırken okkalı kayıt uyandırmak gerekebilir. Doğramacı gereç ile çaldatmaışır ve çoğunlukla beden ancakü kullanır. Çaldatmaışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, fiildurumunda çaldatmaışan diğer personelle, çaykaraçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Iş elemanları möble ve dekorasyon ile ağaç mamuller işleme fabrikalarında da çaldatmaışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı düzlükında aldatmaüminyum ve plastik doğramacılığın peşış göstermesi, iş kapasitesinin beş on azalmasına sebep olmakla baş başa, gine bile, ahşap doğramacılığı düzlükında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon düzlükında uzmanlaşarak çaldatmaışan kişilerin ücretleri elan mualla olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda gelişmeler görülmektedir.
Girişimcilik özelliği olan zevat, kendi fiilyerlerini kurarak, kendi adlarına da çaldatmaışma olanağı bulabilirler.

öğreti EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ Bölgeler
Mesleğin eğitimi, yeterli danışma olması durumunda tüm mesleki yetişek merkezlerinde verilmektedir. Hassaten; yapı uğraş liselerinde, endüstri uğraş liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık mevzuları öğretilmektedir.

öğreti EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlangıçlayabilmek midein; En azca ilköğrenim okulu mezunu yapmak, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından güneş almamış yapmak, fakat, 19 evetşından güneş almış olanlardan elan önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve yetişek seviyelerine reva olarak düzenlenecek mesleki yetişek programlarına bakılırsa çıraklık eğitimine aldatmaınabilir. Bünyesi ve dirimlik durumu gireceği mesleğin gerektirdiği fiilleri hayata geçirmeye reva yapmak, Terbiye sahne olmak istediği meslekte bir fiilyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Iş liselerine girebilmek midein en azca ilköğrenim okulu mezunu yapmak ve bu okulların giriş şartlarına reva yapmak gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin yetişek süresi ortaöğretim yahut elan üst düzeyde umumi yetişek görmüş olanlarda 1,5 yıl, ilköğrenim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Skorlı Çıraklık ve Iş Eğitimi Kanunu’na bakılırsa uğraş liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada dü güneş okulda, ameliye eğitimlerini haftada üç güneş fiilletmelerde yaparlar. Mesleki yetişek merkezlerinde ise haftanın 1 güneşü mesleki yetişek merkezlerinde teorik yetişek, diğer günler ise fiilyerlerinde ameliye (uygulamalı) yetişek görürler. Çıraklık ve mesleki yetişek kapsamında; Türkçe, Cebir, Mecmu Kalite Yöntemi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği kabilinden Yol Suret, Iş Resmi ve Iş Bilgisi dersleri verilmektedir. Iş derslerinde; kullanılan araba, teçhizat, araçgerecin tanıtılması, tekniğe reva olarak kullanılması, bunların nezafet ve denetlememlarının örgülması, norm yazı yazma, boydak elle ve posta kullanarak mesleği ile müteallik çizimlerin örgülması, çizimi tamamlanmış çekim ve projelerin okunmasının semtı esna Mecmu Kalite Yönetimi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, fiildurumunda bile cambaz öğreticinin gözetimi altında ameliye çaldatmaışması örgülmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte cambaz ve cambaz öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki yetişek merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir fiildurumunda çaldatmaışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine bile devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çaldatmaışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine mevla olanlar yahut bunları fiilyerlerinde çaldatmaıştıranlar bağımsız fiilyeri harisabilirler. Hassaten, fiildurumunda çırak çaldatmaıştırması midein bile “Cambaz Öğretici” belgesine mevla çaldatmaışhatıran olması zorunludur.

Misil MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Mobilya ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Kocaç sefine özümleme işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde uğraş eğitimi yaratıcı uğraş lisesi 10. ve 11. derslik öğrencileri evetşlarına reva asgari ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret aldatmaır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına reva asgari ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, fiilverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına bağlamlı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret safi asgari ücretin en azca dü kezı düzeyindedir.
Hassaten, meslekte kendi fiilini kurup çaldatmaışanların ücretleri elan mualla olabilmektedir.

Elan AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK Bölgeler
İlgili Terbiye Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Iş Konuşma Merkezi, Bünyesinde Iş Konuşma Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı tanıtımı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çaldatmaışma Alanları, Doğramacı Kısmınü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları kabilinden yapı taşı olarak Doğramacı mesleği hakkında tasa ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.