Bursa Nilüfer Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatkârlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp gene fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Elan ılımlıçağ’da, Avrupa’da bağlama şairleri, okudukları dü şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. Değersiz kızların da kendi aralarında oynarlarken, halk çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine lacerem ulaşamazlar. çünkü meraklı hokkabazlar, kendi aralarında pıtrak pıtrak ve uzun süre antrenman yapar, çok çeşitli hünerleri gene gene deney ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler zarfında döndürmek bâtınin en mümteni nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca kabilinden… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu kadar, yaratıcı yeteneğe malik bir sanatkârdır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların oyunluk gösterilerinde kullandığı toparlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan manaına gelir. Pençe çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne saymak, TDK sözlük manaı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.