Çankırı Çerkeş Doğramacı

Yapı ve inşaatların, oyun ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. kocaç kısımlarını (kapı, gözenek, merdiven, pano, kepenk, kocaç lambri vb.) yaratıcı ve adına takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve gözenek çerçevesi kaplamaları ile lambriler kabilinden iç ve dış durağan eşyaların istihzar ve kurma işlerini yapar, İnşa ve tamir halinde kâin gemilerde güverte salonları, kaptan güreşçi köprüsüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kabilinden bedduaşap kısımları yapım fiyat, kurar ve monte fiyat, Uçağın bedduaşap kısımlarını yapım, monte ve tamir fiyat, Tiyatro temsilleri ve beyaz perde prodüksiyonları yürekin mukteza bedduaşap oyun, teçhizat ve eşyayı yapım fiyat, kurar ve tamir fiyat, Hassaten, esrar ocaklarının, belde astı ve belde üstü iskelelerini, kocaç köprü ve rıhtımların doğrama işlerini yapar,
Yüzeylere tahta şümul ve lambri yapar.

KULLANILAN Maşa VE MALZEMELER
İşe oranlı kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve amade malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, lakırtıınlık makinesi, cezaevi makinesi, kocaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit kaynar makinesi kabilinden tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, tür, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, cihaz dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kabilinden maşa ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı sürdürmek isteyenlerin; Normal düzeyde genel kabiliyete,
Oda ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri kavrama yeteneğine, Dört işlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, kilolu kayıt kullanabilecek güce, Kararlı, tertipli çallıkışma, bir işi belirli bir düzen ile yapabilme allıkışkanlığına ehil kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve kocaç doğrama atölyelerinde çallıkışırlar. Çallıkışma kucakı talaş tozları, cila kokuları ile yüklüdür. İş ayakta bünyelır. Çallıkışırken kilolu kayıt çekmek gerekebilir. Doğramacı gereç ile çallıkışır ve umumiyetle üzeri güçlükleü kullanır. Çallıkışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, işmünasip çallıkışan vesair personelle, kaynarçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Dizge elemanları mobilya ve dekorasyon ile kocaç mamuller işleme fabrikalarında da çallıkışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı yerında allıküminyum ve plastik doğramacılığın artış göstermesi, iş kapasitesinin beş on azalmasına illet olmakla omuz omuza, gene de, bedduaşap doğramacılığı yerında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, bedduaşap dekorasyon yerında uzmanlaşarak çallıkışan kişilerin ücretleri henüz faik olabilmektedir. İş bulma olanakları itibarıyla, bu alanda vürutmeler görülmektedir.
Girişimcilik özelliği olan zevat, kendi işyerlerini kurarak, kendi adlarına da çallıkışma olanağı bulabilirler.

Ekol EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, yerinde başvuru olması yerinde tüm mesleki eğitim merkezlerinde verilmektedir. Hassaten; yapı hayat liselerinde, endüstri hayat liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık mevzuları öğretilmektedir.

Ekol EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine sarrafiyelayabilmek yürekin; En azca ilköğretim okulu mezunu sürdürmek, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından gün almamış sürdürmek, fakat, 19 evetşından gün almış olanlardan henüz önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve eğitim seviyelerine oranlı olarak düzenlenecek mesleki eğitim programlarına göre çıraklık eğitimine allıkınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri halletmeye oranlı sürdürmek, Yetişek kavramak istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Dizge liselerine girebilmek yürekin en azca ilköğretim okulu mezunu sürdürmek ve bu okulların giriş şartlarına oranlı sürdürmek gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin eğitim süresi ortaöğretim yahut henüz üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğretim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Skorlı Çıraklık ve Dizge Eğitimi Kanunu’na göre hayat liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, kılgısal eğitimlerini haftada üç gün işletmelerde yaparlar. Mesleksel eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleki eğitim merkezlerinde teorik eğitim, vesair günler ise işyerlerinde kılgısal (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleki eğitim kapsamında; Türki, Aritmetik, Yekûn Kalite Yöntemi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği kabilinden Uran Tasvir, Dizge Resmi ve Dizge Bilgisi dersleri verilmektedir. Dizge derslerinde; kullanılan otomobil, teçhizat, taşıtgerecin tanıtılması, tekniğe oranlı olarak kullanılması, bu tarz şeylerin saflık ve bakımlarının bünyelması, norm yazı değirmi, degaje elle ve cihaz kullanarak mesleği ile müntesip çizimlerin bünyelması, çizimi tamamlanmış tasavvur ve projelerin okunmasının cenahı düzen Yekûn Kalite Yönetimi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği için da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak maruz bilgilerin, işmünasip de usta öğreticinin gözetimi şeşnda kılgısal çallıkışması bünyelmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleksel eğitim merkezlerinden kalfa olarak yetkili olanlar bir işmünasip çallıkışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çallıkışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine ehil olanlar yahut bunları işyerlerinde çallıkıştıranlar bağımsız işyeri hevesliabilirler. Hassaten, işmünasip çırak çallıkıştırması yürekin de “Usta Öğretici” belgesine ehil çallıkışhatıran olması zorunludur.

Emsal MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Möble ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Ağabeyç gemi prodüksiyon işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde hayat eğitimi yaratıcı hayat lisesi 10. ve 11. dershane öğrencileri evetşlarına oranlı minimum ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret allıkır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına oranlı minimum ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, işverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına ilgilı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret net minimum ücretin en azca iki kesmeı düzeyindedir.
Hassaten, meslekte kendi işini kurup çallıkışanlamış olurın ücretleri henüz faik olabilmektedir.

Henüz AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Yetişek Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Dizge Danışma Merkezi, Bünyesinde Dizge Danışma Merkezi kâin Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı tanıtımı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çallıkışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Kesinlikle Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları kabilinden asıl olarak Doğramacı mesleği için tasa ettiğiniz sorularınıza cevap bulabilirsiniz.