Cerrahpaşa Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun süre çallıkışmak istediğini ve meslekin güçlük etrafını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak namına inkişaf ve değmeslekimle esasa çıkmayı yeğleme fail eşhas meslekin zorlayıcı etrafını öğrenip ona bakarak hazırlanmak gerek. Tabii ki bu soruya verilen yanıt önsında talibin ağırlıkndığı hâl ve seçenek da çok önemlidir. İşin zorlayıcı bölümlerini öğrendikten sonrasında “Ben her güçlüğu aşarım, bunlar müşkül mu, bence çok hafif” tarzında tarafıtlar gereksiz özgüveni ve faziletli egoyu yansıtır ve mesleke çekicilik bilirkişiının kafasında soru meslekaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek namına zorlukla esasa çıkabilmek ciğerin neler yapabileceğini, elan önce ömürış olduğu müşahhas zorluklarla esasa çıktığı örnekleri de paylaşarak aktarmalıdır.

Çallıkışacağım departman ve çallıkışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çallıkışmayı rüya ettiği kurumu ve çallıkışma rüfekaını tanılamamaya hevesli olduğunu gösterir. Tabii bir de bu mesleki ne denli çok istediğini… Talibin bu sorunun cevabı önsında ağırlıknacağı seçenek ve tavırlar da mülakatı yaratıcı mesleke çekicilik bilirkişiına talibin ne bir ortamda çallıkışmak istediğine dair bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı kurum ve bölümle gerçeğin ne denli uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çallıkışma koşulları talibin meslekle müteallik bilmesi gereken en kritik konulardan birisidir. Çallıkışma koşullarıyla müteallik “Çallıkışma süresinin ne denliı ofiste ve ne denliı sahada geçecek? İş sadece ofiste mi bünyelacak yoksa iş seyahatleri de ika etmek gerekecek mi, zaruri ise mekân ciğeri mi mekân dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla marifet allıkınmalıdır.

Anahtar performans göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu sorunun amacı esasyaralanan pozisyonun esasarı kriterleri kısaca “Bu pozisyonda misyon meydan kişinin esasardım diyebilmesi ciğerin neler yapması gerektiği” karşı marifet edinmektir. Talibin mesleki sahi istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında mesleke allıkınmayı çoktan aşmış ve mesleke esasladıktan sonrasında ne başarılı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla namzet esasarı yönelimi faziletli ve iştahlı bir namzet olduğunu da mesleke çekicilik bilirkişiına göstermiş olabilir. Vesair taraftan esasvurmuş olduğu pozisyonla müteallik performans kriterlerini öğrenen namzet pozisyonun namına ne denli isabetli olduğunu, pozisyondan beklenenleri önlayıp önlamayacağını ferdî olarak da değerlendirmiş olabilir.

Bir sene sonrasında benden neleri esasarmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması mesleki uzun vadeli görmüş olduğunü gösterir. İşe çekicilik bilirkişiının vereceği cevaba bakarak ve namzet kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine dair izlenim yaratma imkanı bulur. İşe çekicilik bilirkişiı bu mevzuda kupkuru ve açıklayıcı marifet veremezse de talibin kurum karşı izlenimi aksi olacaktır. Doğrusu esasyaralanan konum ciğerin esasarı beklentisinin ne olduğunun cevabını mesleke çekicilik bilirkişiı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, misyon tanılamamı ve anahtar esasarı göstergelerinin neler olduğunun kupkuru olmadığını gösterir. Çallıkışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun başarılı olması beklenemez.