Denizli Serinhisar Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) kökenli bir sözcük olup, Türk Anahtar Kurumuna için teşhismı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, yanü aşırı ve komik şekilde boyalı aktris.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere müstenit palyaçoluk, bugün dünyanın birkötü yeterli bir zanaat dalı olarak rüşvetlanmakta olup, âlem ve çocuk kavramlarıyla yanında hatıralmaktadır. Temelı kaynaklara için 18. yüzyıla denli saraylarda palyaço (ya da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanatçılardır. Bunu peylemek bağırsakin, mülevven ve abartılı peruklar, değişkin biçemde makyajlar, olağandışı yetişkin başmaklar ve zavallı kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu konuyla alakadar olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, din ve sihir kabil, âdem topluluğunun temelı dip gereksinimlerinı yerine getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki performans müstelzim eğitimin bir parçası olarak kabul edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antik Yunanistan’da, İtalyan çıkmaz tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız kökenli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde de Osmanlı’da padişahı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Genel olarak çhileışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun haricinde sokaklarda, özel derintilar, davetler, âlem ve kelepir vb. oluşumlarda, şirket teşhistımlarında aktiflik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk haysiyetiyle başı dertten kurtulmayan bir tayfa rolüyle ün nailtır. İngiltere’de William Kempe ve Robert Armin ile belirginleşatır palyaçoluk zanaatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse de (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino kabil), genel olarak biçimsel değişiklik göstermemiştir. İngiltere’de doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’ya, sonrasında da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir meşrep oluşturmuştur.[2]

Payanda çizmek, rastlamak, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler hareket etmek palyaçoların doğasında vardır, banal olaylardır. Gösterileri çoğu kez 5-10 an sürer. Sirklerde ise antrakt gösteriler bağırsakin 1-3 an süreyle geçiş oyunları sergilerler.