Dikilitaş Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun müddet çallıkışmak istediğini ve hizmetin güçlükle taraflarını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak alegori tekâmül ve bileğhizmetimle kellea çıkmayı yeğleme fail kişiler hizmetin zorlayıcı taraflarını öğrenip ona gereğince hazırlanmak lüzum. Doğal ki bu soruya verilen cevap katsında adayın ağırlıkndığı büyüklenme ve şekil da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonrasında “Ben her yeğinğu aşarım, bunlar güçlük mu, bence çok basit” seçiminda yüzıtlar abes özgüveni ve yüksek egoyu yansıtır ve hizmete alım kompetanının kafasında istifham hizmetaretleri oluşturur. Namzet, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek alegori zorlukla kellea çıkabilmek derunin neler yapabileceğini, henüz önce hayatış olduğu somut zorluklarla kellea çıktığı örnekleri bile paylaşarak aktarmalıdır.

Çallıkışacağım göz ve çallıkışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çallıkışmayı hülya ettiği kurumu ve çallıkışma ihvanını tanılamamaya hevesli bulunduğunu gösterir. Doğal bir bile bu hizmeti ne denli çok istediğini… Talibin bu probleminin cevabı katsında ağırlıknacağı şekil ve tavırlar da mülakatı yapan hizmete alım kompetanına adayın ne bir ortamda çallıkışmak istediğine dair bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı müessese ve taksimmle gerçeğin ne denli uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çallıkışma koşulları adayın hizmetle müteallik bilmesi müstelzim en nazik konulardan birisidir. Çallıkışma koşullarıyla müteallik “Çallıkışma süresinin ne denliı ofiste ve ne denliı sahada geçecek? İş sadece ofiste mi gestaltlacak yoksa iş seyahatleri bile kurmak gerekecek mi, zaruri ise yurt deruni mi yurt dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” seçiminda sorularla bilim allıkınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı kellevurulan pozisyonun kellearı kriterleri yani “Bu pozisyonda uhde düz kişinin kelleardım diyebilmesi derunin neler yapması gerektiği” için bilim edinmektir. Talibin hizmeti filvaki istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Namzet kafasında hizmete allıkınmayı çoktan aşmış ve hizmete kelleladıktan sonrasında ne sükselı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla aday kellearı yönelimi yüksek ve istekli bir aday bulunduğunu da hizmete alım kompetanına göstermiş olabilir. Sair taraftan kellevurmuş olduğu pozisyonla müteallik başarım kriterlerini öğrenen aday pozisyonun kendisine ne denli müsait bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri katlayıp katlamayacağını ferdî olarak da bileğerlendirmiş olabilir.

Bir sene sonrasında benden neleri kellearmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması hizmeti uzun vadeli gördüğünü gösterir. İşe alım kompetanının vereceği cevaba gereğince ve aday kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine dair izlenim yaratma imkanı bulur. İşe alım kompetanı bu konuda kupkuru ve açıklayıcı bilim veremezse bile adayın müessese için izlenimi menfi olacaktır. Yani kellevurulan durum derunin kellearı beklentisinin ne olduğunun cevabını hizmete alım kompetanı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, uhde tanılamamı ve anahtar kellearı göstergelerinin neler olduğunun kupkuru olmadığını gösterir. Çallıkışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun sükselı olması beklenemez.