Diyarbakır Ergani Doğramacı

Yapı ve inşaatların, oyunluk ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağabeyç kısımlarını (kapı, pencere, merdiven, pano, kepenk, ağabeyç lambri vb.) yapan ve alegori takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve pencere çerçevesi kaplamaları ile lambriler kabil iç ve dış mıhlı eşyaların istihzar ve prefabrik anlayışlerini yapar, İnşa ve onarım halinde bulunan gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar kabil ahşap kısımları kurma eder, kurar ve monte eder, Uçağın ahşap kısımlarını kurma, monte ve onarım eder, Tiyatro temsilleri ve sinema prodüksiyonları sinein mukteza ahşap oyunluk, teçhizat ve eşyayı yapım eder, kurar ve onarım eder, Hatta, mızrap ocaklarının, yan madunı ve yan üstü iskelelerini, ağabeyç köprü ve rıhtımların doğrama anlayışlerini yapar,
Yüzeylere kara tahta istila ve lambri yapar.

KULLANILAN Aygıt VE MALZEMELER
İşe elverişli kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve apiko malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, lafınlık makinesi, göz makinesi, ağabeyç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit kaynar makinesi kabil tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, çeşit, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, ekipman dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi kabil cihaz ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı tutulmak isteyenlerin; Uygun düzeyde umumi yeteneğe,
Delik ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri kavrama yeteneğine, Dört anlayışlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, ağır sıklet pırtı kullanabilecek güce, Düzenli, tertipli çtuzakışma, bir anlayışi belirli bir esna ile yapabilme tuzakışkanlığına mevla kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar möble ve ağabeyç doğrama atölyelerinde çtuzakışırlar. Çtuzakışma zeminı talaş tozları, cila kokuları ile iki canlıdür. İş ayakta konstrüksiyonlır. Çtuzakışırken ağır sıklet pırtı kaçırmak gerekebilir. Doğramacı gereç ile çtuzakışır ve alelumum üst güçlükleü kullanır. Çtuzakışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, anlayışyerinde çtuzakışan öbür personelle, kaynarçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Iş elemanları möble ve dekorasyon ile ağabeyç mamuller el işi fabrikalarında da çtuzakışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı düzında tuzaküminyum ve plastik doğramacılığın enseış göstermesi, iş kapasitesinin beş altı azalmasına saika olmakla yanında, tekrar de, ahşap doğramacılığı düzında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, ahşap dekorasyon düzında uzmanlaşarak çtuzakışan kişilerin ücretleri elan şiddetli olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda vürutmeler görülmektedir.
Duhulimcilik özelliği olan kişiler, kendi anlayışyerlerini kurarak, kendi adlarına da çtuzakışma olanağı bulabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, yeterli müracaat olması yerinde tüm mesleksel yetişek merkezlerinde verilmektedir. Hatta; yapı uğraş liselerinde, endüstri uğraş liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine sarrafiyelayabilmek sinein; En azca ilköğrenim okulu mezunu tutulmak, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından ruz almamış tutulmak, ancak, 19 evetşından ruz almış olanlardan elan önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve yetişek seviyelerine elverişli olarak düzenlenecek mesleksel yetişek programlarına göre çıraklık eğitimine tuzakınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği anlayışleri yapmaya elverişli tutulmak, Terbiye değerlendirmek istediği meslekte bir anlayışyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Iş liselerine girebilmek sinein en azca ilköğrenim okulu mezunu tutulmak ve bu okulların giriş şartlarına elverişli tutulmak gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin yetişek süresi ortaöğretim veya elan üst düzeyde umumi yetişek görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğrenim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Skorlı Çıraklık ve Iş Eğitimi Kanunu’na göre uğraş liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada dü ruz okulda, tatbik eğitimlerini haftada üç ruz anlayışletmelerde yaparlar. Mesleki yetişek merkezlerinde ise haftanın 1 ruzü mesleksel yetişek merkezlerinde teorik yetişek, öbür günler ise anlayışyerlerinde tatbik (uygulamalı) yetişek görürler. Çıraklık ve mesleksel yetişek kapsamında; Türkçe, Aritmetik, Mecmu Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Emniyetliği kabil Beceri Levha, Iş Resmi ve Iş Bilgisi dersleri verilmektedir. Iş derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, vasıtagerecin tanılamatılması, tekniğe elverişli olarak kullanılması, bunların öldürme ve bakımlarının konstrüksiyonlması, norm yazı tahrir, boydak elle ve ekipman kullanarak mesleği ile ait çizimlerin konstrüksiyonlması, çizimi tamamlanmış plan ve projelerin okunmasının yerı esna Mecmu Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Emniyetliği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak verilen bilgilerin, anlayışyerinde de becerikli öğreticinin gözetimi şeşnda tatbik çtuzakışması konstrüksiyonlmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte becerikli ve becerikli öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki yetişek merkezlerinden kalfa olarak yetkili olanlar bir anlayışyerinde çtuzakışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çtuzakışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine mevla olanlar veya bunları anlayışyerlerinde çtuzakıştıranlar müstakil anlayışyeri hevesliabilirler. Hatta, anlayışyerinde çırak çtuzakıştırması sinein de “Maharetli Öğretici” belgesine mevla çtuzakışanın olması zorunludur.

BENZER MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Mobilya ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Kocaç sefine inşaat işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde uğraş eğitimi yapan uğraş lisesi 10. ve 11. derslik öğrencileri evetşlarına elverişli minimal ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret tuzakır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına elverişli minimal ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, anlayışverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına demetlı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret kemiksiz minimal ücretin en azca dü misilı düzeyindedir.
Hatta, meslekte kendi anlayışini kurup çtuzakışanlamış olurın ücretleri elan şiddetli olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Terbiye Kurumları, Türkiye İş Kurumu Umumi Müdürlüğü Iş Müzakere Merkezi, Bünyesinde Iş Müzakere Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı lansmanı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çtuzakışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Ne Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları kabil baş olarak Doğramacı mesleği hakkında tasa ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz.