Diyarbakır Kayapınar Redaktör

Redaksiyon umumi manada alfabelı bir metni; gönül bilgisi, imla kuralları ve mana bütünlüğü bakımından gözden geçirme sürecine verilen isimdir. Redaksiyon çalışmalemini yaratıcı kişiye bile redaktör denir. Türki metinlerin semtı rabıta çeviri metinlere bile redaksiyon çalışmalemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin alfabelmış olduğu gönül konusunda yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler baş olarak alfabelı metinleri presya apiko hale getirmekle görevlidirler. Bunun haricinde redaktörlerin görevleri umumi olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi alfabelı metni gönül bilgisi ve imla kuralları açısından gözden geçirerek lüzumlu düzeltmeleri edinmek,
Deme bütünlüğünü bulmak yerine cümleleri ve taksimmleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde gereken müdahaleleri sahileştirmek,
Çevirisi tamamlanan metni, gönül bilgisi imla ve anlatım bozuklukları açısından kaşımak ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını kontrol ederek var ise hataları düzeltmek,
Zaruri durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına onat hale getirilmesi dâhilin vetireleri yönetmek.
Redaktör Olmak İçin Gerekenler
Kıstak ve literatür kayranında eğitim bilimi veren Türk Dili ve Yazını, Türki Öğretmenliği gibi taksimmlerden yetkili olanlar redaktör olarak çallıkışabilir. Hatta, yabancı dillerle ait gönül ve literatür eğitimi veren göz mezunları ile matbuat neşriyat kayranında eğitim bilimi gkalıntı zevat bile redaktör kabil.

Redaktör Olmak İçin Ne Eğitimi Kabul etmek Gerekir?
Redaktör başlamak dâhilin üniversitelerin ait taksimmlerinden;

Genel gönül ilim,
Türki gönül bilgisi ve imla kuralları,
Türkiye Türkçesi,
çingene çözümlemeleri,
Noktalama çalışmaaretleri gibi konularda eğitim bilimi bağışlamak gerekir.