Diyarbakır Sur Redaktör

Redaksiyon genel manada makalelı bir metni; kıstak bilgisi, imla kuralları ve mazmun bütünlüğü bakımından gözden geçirme sürecine verilen isimdir. Redaksiyon maslahatlemini karşılayıcı kişiye de redaktör denir. Türki metinlerin yönı keşik çeviri metinlere de redaksiyon maslahatlemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin makalelmış evetğu kıstak konusunda yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Hizmet ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler ana olarak makalelı metinleri ağırlıkya anık hale getirmekle görevlidirler. Bunun haricinde redaktörlerin görevleri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi makalelı metni kıstak bilgisi ve imla kuralları açısından gözden geçirerek lazım düzeltmeleri ifa etmek,
Mazmun bütünlüğünü tedariklemek yerine cümleleri ve taksimmleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde gereken müdahaleleri görüntülemek,
Çevirisi tamamlanan metni, kıstak bilgisi imla ve anlatım bozuklukları açısından kritik etmek ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını denetçi ederek var ise hataları düzeltmek,
Gerekli durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına yarar hale getirilmesi derunin prosesleri yönetmek.
Redaktör Olmak İçin Gerekenler
Yürek ve literatür vadiında eğitim bilimi veren Türk Dili ve Gökçe yazını, Türki Öğretmenliği gibi taksimmlerden mezun olanlar redaktör olarak çalışabilir. Hatta, yabancı dillerle ilişkin kıstak ve literatür eğitimi veren sektör mezunları ile basın eser vadiında eğitim bilimi gharabelik kişiler de redaktör olur.

Redaktör Olmak İçin Ne Eğitimi Görmek Gerekir?
Redaktör olgunlaşmak derunin üniversitelerin ilişkin taksimmlerinden;

Umumi kıstak fen,
Türki kıstak bilgisi ve imla kuralları,
Türkiye Türkçesi,
Romen çözümlemeleri,
Noktalama maslahataretleri gibi mevzularda eğitim bilimi kaplamak gerekir.