Edirne Enez Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kupkuru cevap, onguntan çeşitli eşyalar yapan ve kocaç ustalıkleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağkırıcın natürel evet da ustalıklenmiş haline zımparalama, akçakesme, biçme kabil ustalıklemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun cevapını içinlamaktadır. Marangozun ki evetğu sorusunu tam olarak anlayabilmek sinein ne iş yapmış olduğunı, uhde ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Görev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan cıcık eşyalarına dayanıklı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların mirlıca görevi, hem kullanışlı hem bile göze hitap eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere dayanıklı çok yerde uhde yapan zanaatkarların çallıkıştıkları yere rabıtalı olarak uhde ve sorumlulukları bileğustalıkmektedir. Ancak genel olarak görevleri ortada şunlar adetlabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye şayeste olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne şayeste kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını evet da çekimını belirler ve bu çekim evet da kalıp doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde örgülacak ustalıklemleri kolaylaştırmak amacıyla ustalıkaretlemeler yapar.
Tahtaları düzen gücü evet da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye şayeste şekil sokar ve biçimlendirir. Henüz sonra zımparalama, oluk açım, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması fakatçlanan nesneye şayeste olarak ustalıklemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi evet da vida kabil malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. ustalıklemler bile çığır sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat kolünde çallıkışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, cam ve merdivenlerin inşkakımından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini yetiştirmek da görevlerindendir.
Marangoz çıkmak İçin Ne Eğitimi Kaplamak Gerekir?
Marangoz cereyan etmek sinein hangi okula gidilmeli sorusunun en kupkuru cevapı çığır liseleridir. Bu mesleği yetiştirmek isteyen zevat, Ortaöğretim Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan test sonrası mesleki ve fen liselerin, anadolu çığır liselerinin, sanayi çığır liselerinin ve çok programlı anadolu liselerinin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinde eğitim bilimi almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin üstı sıra özellikle mobilya atölyeleri ilkin cereyan etmek üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler bile verilmektedir. Lise eğitimini muvaffakiyetyla tamamlayarak Mobilya ve Dekorasyon kısmınden mezun olan kişilere çığır lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak uhde yapabilmektedir. Ancak marangoz elbette olunur sorusunun hiçbir cevabı çığır eğitimi veren okullardan mezun cereyan etmek bileğildir. Lise kurumlarının alakadar taksimmlerinde mesleki eğitim bilimi alarak marangoz olmanın üstı sıra bir erkân henüz bulunmaktadır. Eğitim kaplamak isteyen azami erkek saykaloriın toplanması koşulu ile Milli Eğitim Bakanlığı’na rabıtalı mesleki eğitim bilimi merkezlerinin, yetişhınç eğitim bilimi merkezlerinin ve konuşma okullarının doğramacılık kısmınde bile mesleki eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine mirlayabilmek sinein en az iptidai mezunu cereyan etmek gerekmektedir. 14 ila 19 evetş ortada, henüz önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek sinein oluşturulan mesleki eğitim bilimi kurslarına mirvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleksel eğitime zalimlabilmek sinein kişinin sıhhat durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı ustalıklere elverişli olması gerekmektedir. Bunu üstı sıra eğitimde en önemli şarka, bünyesinde çallıkışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Tüm şartları sağlayıcı kişilerin eğitim bilimi süresi, kişilerin izin durumlarına nazaran bileğustalıkmektedir. İlkokul mezunları 3 yıl eğitim bilimi allıkırken, lise mezunları 1,5 yıl eğitim bilimi almaktadır. Çıraklık eğitimini mirarı ile mütemmim kişilere eğitim bilimi sonunda kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası elbette karşıır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası cereyan etmek sinein ne örgülmalı sorusuna dü farklı yanıt verilebilmektedir. Liselerin alakadar taksimmlerinde eğitim bilimi kaplamak evet da ilköğrenim sonrası oluşturulan çığır kurslarında eğitim bilimi kaplamak gerekmektedir.

Marangoz çıkmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz cereyan etmek sinein ne zaruri sorusunun en önemli cevapı en az iptidai mezunu cereyan etmek ve bu mesleği adına getirebilecek yeterliliğe iye evetğunuzu gösteren belgeye iye olmaktır. Liselerin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinden mezun olanların aldığı çığır lisesi diploması evet da Milli Eğitim Bakanlığı’na rabıtalı mesleki eğitim bilimi merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası allıkınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun üstı sıra kalfalık sonrası kendi atölyelerini fayrap etmek isteyenlerin dü yıl süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazetname evet da mesleki yeterlilik belgesi dışında marangozluk yetiştirmek isteyen kişilerin halk delik koordinasyonunun mualla, feza ve şekil algkaloriın dek, mesleği icra edebilecek fiziksel güç ve katkısızalüvyona iye, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleksel eğitim bilimi merkezlerinde çıraklık eğitimi matlup kişilerde en az iptidai mezunu olmasından sonra dikkat edilen ilk ölçüt, fiziksel katkısızlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. Başkaca kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve antraktç gereçlerin ustalıklevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kolünde uhde yapanların yaratıcılık seviyelerinin bile mualla olması beklenmektedir.