Elazığ Baskil Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir çevrim yaratmak veya parçaları birbirlerine tutturmak sinein yapılan işleme Lehim adı verilir. Lehim mesleklemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla strüktürlmaktadır. Lehim telleri akımları palas bir şekilde iletir. İyi yapılan bir Lehim, elektronik devrelerin problemsiz çhileışmasını sağlayacaktır. Piyasada lehim telleri tüp ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Kurşun ve Kalay’ın karışımlarından meydana hasılat. Bir lehim telinin kalay büyüklükı ne derece şiddetli olursa o derece kalitesi güzel olmuş evet. Lehim telindeki Kalay büyüklükı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve zahmetsiz erir. Bu yüzden Kalay/Kurşun karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce meslekler sinein 60/40, kaba meslekler sinein 40/60 lehim telleri kullanın. İlk skorda gösterdiğimiz sayı Kalay büyüklükıdır. Mafevkda da bahsettiğimiz gibi Kalay büyüklükı arttıkça lehim yumuşar, zahmetsiz erir ve yapılan lehim henüz berrak evet. Kalay 231 derecede, kurşun 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası harika bir lehimleme yaratmak sinein müstelzim malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı okkalı ısınmadan meydana gelen oksitlenmeleri önlemektir. Lehim strüktürlacak yerde bizlerin göremeyeceği yağ tabakası vardır. Lehim pastaları sayesinde bu yağ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim strüktürlacak bacağın veya telin her adına dağılmasına uyanıklık edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır ancak temelı zamanlarda bunlar yerinde olmamaktadır. Yükselmekı da çok şiddetli olmadığından bütün elektronikçilerin aygıt çantalarında bulunması müstelzim bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme meslekleminde tüketilen alaşımın makara halidir. Piyasada sözın ve rebabi lehim telleri arazi hileır. Projeye gereğince sözın yahut rebabi lehim teli seçimleri değmeslekebilir. Kalın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azıcık henüz gün hileır. Elektronik devrelerde lehimleme sinein çoğunlukla %40 büyüklükında kalay kâin lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme mesleklemlerinde bu miktar çoğunlukla %60 evet.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye uygulanan ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme mesleklemi gerçekleştirilir. Kadim lehimi sökmek sinein dü farklı beceri vardır. Birincisi, eski lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası sayesinde lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama mesleklemi yaparak eski lehimin bulunduğu yerden sökülmesini sağlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın eğer olmazsa olmazlarından biri doğal ki de lehim yaratmak sinein kullandığımız havyadır. Lehim yaratmak sinein kullandığımız lehim telini eritmek sinein şiddetli bir ısıya ihtiyaç vardır. Havyalara kestirmece olarak 200 ila 500 tabaka ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların çelimleri ise 5 Watt’fecir temellayıp 300 Watta derece çıkmaktadır.15 Watt ve civarındaki havyalara baskı devrede çok rebabi hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. Genellikle çevrim lehimleme ve elektronik anaç lehimleme mesleklerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile alakalı henüz okkalı bilgiye erişmek sinein Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Bakır(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim strüktürlacak arazi iyice temizlenmelidir.
Bakır plaket paslanmaması sinein lehimlemeden çabucak önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim strüktürlacak malzemeye gereğince ve kaliteli kullanılmalıdır.
Havya ucu her gün sinein berrak halde bulunmalıdır.
İhtiyaca gereğince havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri derece lehim kullanılmalı ve lehim yapılmış olduktan sonra az buçuk parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı çevrim üzerinde lehim strüktüryorsanız havyayı okkalı tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin güzel strüktürlmış bulunduğunu ışıldayan ve berrak görüşünden, yalın ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.