Elazığ Maden Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) kökenli bir sözcük olup, Türk Anahtar Kurumuna nazaran teşhismı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, çehreü aşırı ve komik biçimde boyalı aktör.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere müstenit palyaçoluk, bugün dünyanın birfena münasip bir zanaat dalı olarak rüşvetlanmakta olup, sefahat ve çocuk kavramlarıyla birlikte andaçlmaktadır. Bazı kaynaklara nazaran 18. yüzyıla derece saraylarda palyaço (evet da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanatçılardır. Bunu elde etmek dâhilin, mülevven ve abartılı peruklar, başka biçemde makyajlar, olağandışı cesim başmaklar ve yabancı kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu mevzuyla ilgili olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, kült ve sihir gibi, insan topluluğunun bazı yoğun ihtiyaçlarını adına getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki başarım gerektiren eğitimin bir parçbeyı olarak akseptans edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antik Yunanistan’da, İtalyan çıkmaz tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız kökenli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde de Osmanlı’da padişahı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Umumi olarak çkızılışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun haricinde sokaklarda, özel derilar, davetler, sefahat ve kelepir vb. oluşumlarda, şirket teşhistımlarında aktiflik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk nedeniyle başı dertten kurtulmayan bir tayfa rolüyle ün kazanmıştır. İngiltere’de William Kempe ve Robert Armin ile belirginleşatır palyaçoluk zanaatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse de (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino gibi), umumi olarak biçimsel değişiklik göstermemiştir. İngiltere’de doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’evet, sonrasında da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir karakter oluşturmuşdolaşma.[2]

Dayak aş, rastlamak, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler ifa etmek palyaçoların doğbeyında vardır, bayağı olaylardır. Gösterileri ekseriyetle 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise mesafe gösteriler dâhilin 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.