Emirli Eleman Aranıyor

Adayın bunu sorması o kurumda uzun süre çkızılışmak istediğini ve meslekin zorla etrafını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak adına aksiyon ve değmeslekimle temela çıkmayı tercih fail eşhas meslekin zorlayıcı etrafını öğrenip ona bakılırsa hazırlanmak lüzum. Tabii ki bu soruya verilen karşılık içinsında adayın takındığı eda ve hesap da çok önemlidir. İşin zorlayıcı bölümlerini öğrendikten sonra “Ben her zorluğu aşarım, bunlar müşkül mu, bence çok zahmetsiz” tarzında üstıtlar nahak özgüveni ve faziletli egoyu yansıtır ve mesleke çalım mahirının kafasında sual meslekaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek adına zorlukla temela çıkabilmek karınin neler yapabileceğini, daha önce ömürış evetğu somut zorluklarla temela çıktığı örnekleri de paylaşarak aktarmalıdır.

Çkızılışacağım kısım ve çkızılışma koşullarından bahseder misiniz?
Adayın bunu sorması gelecekte çkızılışmayı hayal ettiği kurumu ve çkızılışma rüfekaını teşhismaya hevesli olduğunu gösterir. Tabii bir de bu mesleki ne kadar çok istediğini… Adayın bu sorunun cevabı içinsında takınacağı hesap ve tavırlar da mülakatı yaratıcı mesleke çalım mahirına adayın kesinlikle bir ortamda çkızılışmak istediğine üstüne bilgiler verir. Adayın kafasında canlandırdığı çalım ve bölümle gerçeğin ne kadar uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çkızılışma koşulları adayın meslekle alakadar bilmesi gereken en ciddi konulardan birisidir. Çkızılışma koşullarıyla alakadar “Çkızılışma süresinin ne kadarı ofiste ve ne kadarı sahada geçecek? İş yalnızca ofiste mi örgülacak yoksa iş seyahatleri de akdetmek gerekecek mi, mukteza ise diyar karıni mi diyar dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla vukuf kızılınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu sorunun amacı temelyaralanan pozisyonun temeları kriterleri yani “Bu pozisyonda fariza alan kişinin temelardım diyebilmesi karınin neler yapması gerektiği” hakkında vukuf edinmektir. Adayın mesleki gerçekten istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında mesleke kızılınmayı çoktan aşmış ve mesleke temelladıktan sonra kesinlikle başarılı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla aday temeları yönelimi faziletli ve arzulu bir aday olduğunu da mesleke çalım mahirına göstermiş olabilir. Sair yandan temelvurduğu pozisyonla alakadar başarım kriterlerini öğrenen aday pozisyonun namına ne kadar şayan olduğunu, pozisyondan beklenenleri içinlayıp içinlamayacağını bireysel olarak da değerlendirmiş olabilir.

Bir sene sonra benden neleri temelarmamı bekliyorsunuz?
Adayın bu soruyu sorması mesleki uzun vadeli görmüş olduğunü gösterir. İşe çalım mahirının vereceği cevaba bakılırsa ve aday kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine üstüne izlenim yaratma imkanı bulur. İşe çalım mahirı bu konuda kemiksiz ve açıklayıcı vukuf veremezse de adayın çalım hakkında izlenimi negatif olacaktır. Doğrusu temelyaralanan pozisyon karınin temeları beklentisinin ne bulunduğunun cevabını mesleke çalım mahirı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, fariza teşhismı ve anahtar temeları göstergelerinin neler bulunduğunun kemiksiz olmadığını gösterir. Çkızılışanlamış olurından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun başarılı olması beklenemez.