Erzurum Uzundere Böcekbilimci

Entomoloji ya da böcek bilimi, böcekleri inceleyici bilim dalıdır.[1] Uzmanlarına entomolog ya da böcek bilimci adı verilir.

Hayvanlar âleminin en kargaşa sınıfı olan böcek (Latince: insecta), 700.000’i fazla bilindik tsemere huzurı teselsül en az o kadar tanılamamlanmamış böcek tsemereü kapsar. Böylesine gösterişli bir tür çeşitliliği gösteren böcekler, tabii olarak beniâdem hayatında öbür hayvanlardan çok daha makro bir örutubet taşır.

Biyolojinin diğer alanları kadar entomoloji de biraşırı madun dala (ekoloji, etoloji, fizyoloji, sistemli entomoloji vs.) ayrıktır. Bu madun dalların çoğunda hem uygulamalı, hem de sırf boşlukştırmaya müteveccih çaldatmaışmalar kuruluşlır. Uygulamalı entomoloji çaldatmaışmaları böcekleri zararları ve yararları açısından incelerken kuramsal tetkikatın amacı, tekmil böceklere değgin baş bilgileri toplamaktadır. Uygulamalı entomoloji, toprak ve bahçe bitkileri yetiştiriciliği ile ormancılık kadar alanlarla yakından ilişkilidir.

Bugün çağdaş entomoloji çaldatmaışmalarının odak noktası tavırâ taksonominin tanılamamlama evresindedir ve Pulkanatlılar (Latince: lepidoptera) takımından kelebekler ve güveler kadar en yerinde incelenmiş gruplarda bile ruzuşeb yeni türler tanılamamlanmaktadır. Larva ve erişhınç biçimleri birbirinden çok farklı olan tekmil mebdekalaşmalı böceklerin erişkinleri haricinde böceklerin can evrelerini tanımlamak ekseri son radde fertür.