Eskişehir Mihalıççık Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir dönem kurmak veya parçaları birbirlerine tutturmak için meydana getirilen işleme Lehim adı verilir. Lehim alışverişlemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla mimarilmaktadır. Lehim telleri sıkıntısızımları sükûnet bir şekilde iletir. İyi meydana getirilen bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çhileışmasını sağlayacaktır. Piyasada lehim telleri tulum ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Mermi ve Kalay’ın karışımlarından meydana hasılat. Bir lehim telinin kalay oranı ne derece faik olursa o derece kalitesi iyi olmuş olur. Lehim telindeki Kalay oranı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve palas erir. Bu yüzden Kalay/Mermi karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce alışverişler için 60/40, kaba alışverişler için 40/60 lehim telleri kullanın. İlk nüshada gösterdiğimiz sayı Kalay oranıdır. Fevkda da bahsettiğimiz gibi Kalay oranı arttıkça lehim yumuşar, palas erir ve meydana getirilen lehim henüz eksiksiz olur. Kalay 231 derecede, mermi 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası birinci sınıf bir lehimleme kurmak için gereken malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı bir araba ısınmadan meydana gelen oksitlenmeleri önlemektir. Lehim mimarilacak yerde bizlerin göremeyeceği yağ tabakası vardır. Lehim pastaları sayesinde bu yağ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim mimarilacak bacağın veya telin her alegori dağılmasına uyanıklık edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır ancak temelı zamanlarda bunlar yeterli olmamaktadır. Ederı da çok faik olmadığından bütün elektronikçilerin cihaz çantalarında bulunması gereken bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme alışverişleminde tüketilen alaşımın tel halidir. Piyasada lafın ve zarif lehim telleri önem hileır. Projeye için lafın yahut zarif lehim teli seçimleri değalışverişebilir. Lafın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azıcık henüz dönem hileır. Elektronik devrelerde lehimleme için çoğunlukla %40 oranında kalay mevcut lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme alışverişlemlerinde bu misil çoğunlukla %60 olur.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye uygulanan ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme alışverişlemi gerçekleştirilir. Kadim lehimi sökmek için dü farklı yöntem vardır. Birincisi, çıkma lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası sayesinde lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama alışverişlemi yaparak çıkma lehimin bulunduğu yerden sökülmesini sağlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın eğer olmazsa olmazlarından biri tabii ki de lehim kurmak için kullandığımız havyadır. Lehim kurmak için kullandığımız lehim telini eritmek için faik bir ısıya ihtiyaç vardır. Havyalara kestirmece olarak 200 ila 500 radde ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların hızleri ise 5 Watt’tan mebdelayıp 300 Watta derece çıkmaktadır.15 Watt ve civarındaki havyalara baskı devrede çok zarif hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. çoklukla dönem lehimleme ve elektronik kartvizit lehimleme alışverişlerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile ait henüz bir araba bilgiye varmak için Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Denetlemer(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim mimarilacak önem yakinen temizlenmelidir.
Denetlemer plaket paslanmaması için lehimlemeden hemen önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim mimarilacak malzemeye için ve birinci sınıf kullanılmalıdır.
Havya ucu her dönem için eksiksiz halde bulunmalıdır.
İhtiyaca için havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri derece lehim kullanılmalı ve lehim yapılmış olduktan sonrasında bir zaman parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı dönem üzerinde lehim mimariyorsanız havyayı bir araba tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin iyi mimarilmış olduğunu yalabık ve eksiksiz görüşünden, yalçın ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.