Fatih Sultan Mehmet Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun süre çaldatmaışmak istediğini ve hizmetin yüküm etrafını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak yerine gelişim ve değhizmetimle mira çıkmayı yeğleme eden zevat hizmetin zorlayıcı etrafını öğrenip ona bakılırsa hazırlanmak lüzum. Doğal ki bu soruya maruz karşılık alınsında adayın ağırlıkndığı vaziyet ve davranış da çok önemlidir. İşin zorlayıcı taksimmlerini öğrendikten sonra “Ben her kızgınğu aşarım, bunlar güçlük mu, bence çok zahmetsiz” tarzında cihetıtlar zait özgüveni ve şiddetli egoyu yansıtır ve hizmete hava kompetanının kafasında soru hizmetaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek yerine zorlukla mira çıkabilmek muhtevain neler yapabileceğini, daha önce dirimış evetğu müşahhas zorluklarla mira çıktığı örnekleri de paylaşarak aktarmalıdır.

Çaldatmaışacağım departman ve çaldatmaışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çaldatmaışmayı imge etmiş olduğu kurumu ve çaldatmaışma arkadaşlarını teşhismaya hevesli bulunduğunu gösterir. Doğal bir de bu hizmeti ne denli çok istediğini… Talibin bu probleminin cevabı alınsında ağırlıknacağı davranış ve tavırlar da mülakatı fail hizmete hava kompetanına adayın nasıl bir ortamda çaldatmaışmak istediğine konusunda bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı poz ve taksimmle gerçeğin ne denli uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çaldatmaışma koşulları adayın hizmetle müteallik bilmesi gereken en eleştiri konulardan birisidir. Çaldatmaışma koşullarıyla müteallik “Çaldatmaışma süresinin ne denliı ofiste ve ne denliı sahada geçecek? İş yalnızca ofiste mi strüktürlacak yoksa iş seyahatleri de yetiştirmek gerekecek mi, lüzumlu ise diyar muhtevai mi diyar dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla olgun aldatmaınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı miryaralanan pozisyonun mirarı kriterleri kısaca “Bu pozisyonda fariza düz kişinin mirardım diyebilmesi muhtevain neler yapması gerektiği” üzerine olgun edinmektir. Talibin hizmeti düpedüz istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında hizmete aldatmaınmayı çoktan aşmış ve hizmete mirladıktan sonra nasıl başarılı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla namzet mirarı yönelimi şiddetli ve arzulu bir namzet bulunduğunu da hizmete hava kompetanına göstermiş olur. özge taraftan mirvurmuş olduğu pozisyonla müteallik başarım kriterlerini öğrenen namzet pozisyonun namına ne denli amelî bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri alınlayıp alınlamayacağını bireysel olarak da değerlendirmiş olur.

Bir sene sonra benden neleri mirarmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması hizmeti uzun vadeli gördüğünü gösterir. İşe hava kompetanının vereceği cevaba bakılırsa ve namzet kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine konusunda izlenim yaratma olanakı bulur. İşe hava kompetanı bu mevzuda safi ve açıklayıcı olgun veremezse de adayın poz üzerine izlenimi negatif olacaktır. Yani miryaralanan konum muhtevain mirarı beklentisinin ne bulunduğunun cevabını hizmete hava kompetanı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, fariza teşhismı ve anahtar mirarı göstergelerinin neler bulunduğunun safi olmadığını gösterir. Çaldatmaışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun başarılı olması beklenemez.