Giresun Doğankent Redaktör

Redaksiyon umumi manada alfabelı bir metni; dil bilgisi, imla kuralları ve medlul bütünlüğü itibarıyla gözden geçirme sürecine verilen isimdir. Redaksiyon davranışlemini yaratıcı kişiye bile redaktör denir. Türki metinlerin semtı esna çeviri metinlere bile redaksiyon davranışlemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin alfabelmış olduğu dil konusunda yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler baş olarak alfabelı metinleri yumrukya hazır hale getirmekle görevlidirler. Bunun haricinde redaktörlerin görevleri umumi olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi alfabelı metni dil bilgisi ve imla kuralları açısından gözden geçirerek zaruri düzeltmeleri çıkarmak,
Mazmun bütünlüğünü kurmak hesabına cümleleri ve taksimmleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde gereken müdahaleleri hazırlamak,
Çevirisi tamamlanan metni, dil bilgisi imla ve anlatım bozuklukları açısından izlemek ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını denetçi ederek varsa hataları düzeltmek,
Lüzumlu durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına oranlı hale getirilmesi bâtınin vetireleri yönetmek.
Redaktör Yetişmek İçin Gerekenler
Zeban ve edebiyat alanında yetişek veren Türk Dili ve Edebiyatı, Türki Öğretmenliği üzere taksimmlerden çıkışlı olanlar redaktör olarak çkızılışabilir. Ayrıca, yabancı dillerle alakalı dil ve edebiyat eğitimi veren göz mezunları ile basın yayın alanında yetişek gharabelik kişiler bile redaktör olabilir.

Redaktör Yetişmek İçin Hangi Eğitimi Girmek Gerekir?
Redaktör sürdürmek bâtınin üniversitelerin alakalı taksimmlerinden;

Umumi dil bilgi,
Türki dil bilgisi ve imla kuralları,
Türkiye Türkçesi,
Anlatı çözümlemeleri,
Noktalama davranışaretleri üzere mevzularda yetişek sarmak gerekir.