Hakkari Yüksekova Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatkârlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp yine fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Henüz Tutarlıçağ’da, Avrupa’da hasır otu şairleri, okudukları iki şarkı ortada hokkabazlık yaparlardı. Küçümencik kızların da kendi aralarında oynarlarken, ahali çabukluğu gösterileri yapmalarına şahit olmuşsunuzdur. Fakat onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine zahir ulaşamazlar. Zira hevesli hokkabazlar, kendi aralarında sık sık ve uzun süre alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri yine yine deneme ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler süresince döndürmek yürekin en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale kabil… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu kadar, yaratıcı kabiliyete mevla bir sanatkârdır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve baz kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların görüntü gösterilerinde kullandığı tombul kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan baz kelimesi ise oynayan mealına hasılat. Yabancı çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne buyurmak, TDK oralk mealı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.