Hakkari Yüksekova Mürebbiye

Mürebbiye, bir çocuğun yetişek ve hizmetıyla görevlendirilmiş kadın. Bir dadının tersine çocuğun fiziksel gereksinimlerinı önlemek adına çocukları eğitmeye odaklanmaktadır. Uhde kayranı bebeklerden çok ekol çağındaki çocuklardır.[1] Mürebbiyeler genellikle öğrencilerinin konaklarında lakırtıır ve ailenin bir ferdi olarak kabul edilir.

Mürebbiyelik, I. Dünya Savaşı’ndan önce özellikle bile yakında reva bir okulun bulunmadığı rustik bölgelerdeki Avrupalı ailelerde münteşir olarak görülmekteydi. Aileler çocuklarını uzun bir müddet yatılı okula çıkarmak adına mürebbiyelerle çocuklarına evde yetişek vermeyi yeğleme ederdiler. Mürebbiyeler genellikle kızlardan ve genç erkeklerden sorumluydu. Bir mert çocuk yeterince büyüdüğünde özel öğretmen ya da okula ile devam kılmak yürekin mürebbiyeden yetişek almayı bırakırdı.

Günümüzde Suud kraliyet ailesi kabil oylumlu ve ensesi kalın aileler veya kraliyet aileleri[2] ile Avustralya’nın taşraları kabil ücra bölgeler[3] dışında mürebbiyelik katı münteşir bileğildir. Dünya çapında aileler ortada mürebbiye ve özel öğretmen istihdamı yürekin yeni bir canlanma yaşanmaktadır. Bunun sebepleri ortada, şahsi emniyet, özel eğitimin faydaları ve takkadak çok yerde gezi veya yaşyalnız esnekliği skorlabilir.[4]