Iğdır Aralık Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanatkârlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp yeniden fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Daha Midiçağ’da, Avrupa’da bağlama şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. ıvır zıvır kızların da kendi aralarında oynarlarken, mülkiyet çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine zahir ulaşamazlar. Zira profesyonel hokkabazlar, kendi aralarında sık sık ve uzun süre antrenman yapar, çok çeşitli hünerleri yeniden yeniden deneyim ederler. çağcıl hokkabaz, seyirciyi hayretler içre terhis etmek muhtevain en mümteni nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca kadar… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli başüstüneğu kadar, yaratıcı yeteneğe mevla bir sanatkârdır. O. hem gülünç hem bile şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların görüntü gösterilerinde kullandığı müdevver kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan demeına hasılat. Mülkiyet çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne oranlamak, TDK namzetk demeı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.