İstanbul Bağcılar Redaktör

Redaksiyon umumi manada hatlı bir metni; dil bilgisi, imla kuralları ve meal bütünlüğü bakımından gözden geçirme sürecine maruz isimdir. Redaksiyon davranışlemini yaratıcı kişiye bile redaktör denir. Türkçe metinlerin cepheı esna çeviri metinlere bile redaksiyon davranışlemi uygulanır. Redaktörler, redaksiyon yapacakları metnin hatlmış evetğu dil konusunda yetkin bireylerdir.

Redaktör Ne İş Yapar? Hizmet ve Sorumlulukları Nelerdir?
Redaktörler asıl olarak hatlı metinleri yumrukya amade hale getirmekle görevlidirler. Bunun haricinde redaktörlerin görevleri umumi olarak şu şekilde sıralanabilir:

Baskı öncesi hatlı metni dil bilgisi ve imla kuralları açısından gözden geçirerek lazım düzeltmeleri icra etmek,
Medlul bütünlüğünü kurmak adına cümleleri ve bölümleri gözden geçirerek ihtiyaç halinde müstelzim müdahaleleri yapmak,
Çevirisi tamamlanan metni, dil bilgisi imla ve anlatım bozuklukları açısından izlemek ve çeviride kullanılan terminolojinin kurallara uyup uymadığını yoklama ederek varsa hataları düzeltmek,
Muktezi durumlarda yazarla iletişime geçerek metnin baskı kurallarına yarar hale getirilmesi bâtınin süreçleri yönetmek.
Redaktör Tamamlanmak İçin Gerekenler
Anahtar ve yazın vadiında eğitim veren Türk Dili ve Edebiyatı, Türkçe Öğretmenliği kabil bölümlerden izinli olanlar redaktör olarak çdüzenışabilir. Hassaten, yabancı dillerle ilgili dil ve yazın eğitimi veren kısım mezunları ile basın neşriyat vadiında eğitim gharabelik eşhas bile redaktör olur.

Redaktör Tamamlanmak İçin Ne Eğitimi Iletilmek Gerekir?
Redaktör sarhoş olmak bâtınin üniversitelerin ilgili bölümlerinden;

Umumi dil bilgi,
Türkçe dil bilgisi ve imla kuralları,
Türkiye Türkçesi,
Romen çözümlemeleri,
Noktalama davranışaretleri kabil konularda eğitim temizlemek gerekir.