İstanbul Eyüp Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir dönem tutmak yahut parçaları birbirlerine tutturmak yürekin yapılan el işi Lehim adı verilir. Lehim fiillemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla mimarilmaktadır. Lehim telleri rahatımları huzurlu bir şekilde iletir. İyi yapılan bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çaldatmaışmasını sağlayacaktır. Piyasada lehim telleri tüp ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Mermi ve Kalay’ın karışımlarından meydana gelir. Bir lehim telinin kalay nicelikı ne denli yüce olursa o denli kalitesi çok olmuş olabilir. Lehim telindeki Kalay nicelikı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve hafif erir. Bu yüzden Kalay/Mermi karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce fiiller yürekin 60/40, kaba fiiller yürekin 40/60 lehim telleri kullanın. İlk skorda gösterdiğimiz sayı Kalay nicelikıdır. Fevkda da bahsettiğimiz kabil Kalay nicelikı arttıkça lehim yumuşar, hafif erir ve yapılan lehim henüz ak pak olabilir. Kalay 231 derecede, mermi 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası selim bir lehimleme tutmak yürekin gereken malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı şu denli ısınmadan kaynaklanan oksitlenmeleri önlemektir. Lehim mimarilacak yerde bizlerin göremeyeceği evetğ tabakası vardır. Lehim pastaları sayesinde bu evetğ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim mimarilacak bacağın yahut telin her yerine dağılmasına ilgi edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır ancak temelı zamanlarda bunlar yeterli olmamaktadır. Hediyeı da çok yüce olmadığından bütün elektronikçilerin alet çantalarında bulunması gereken bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme fiilleminde tüketilen alaşımın makara halidir. Piyasada kalın ve yufka lehim telleri mevzi aldatmaır. Projeye gereğince kalın yahut yufka lehim teli seçimleri değfiilebilir. Lakırtıın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azcaıcık henüz hengâm aldatmaır. Elektronik devrelerde lehimleme yürekin çoğunlukla %40 nicelikında kalay mevcut lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme fiillemlerinde bu misil çoğunlukla %60 olabilir.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye geçerli ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme fiillemi gerçekleştirilir. Emektar lehimi sökmek yürekin iki farklı yöntem vardır. Birincisi, esbak lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası yardımıyla lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama fiillemi yaparak esbak lehimin bulunmuş olduğu yerden sökülmesini sağlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın eğer olmazsa olmazlarından biri tabii ki de lehim tutmak yürekin kullandığımız havyadır. Lehim tutmak yürekin kullandığımız lehim telini eritmek yürekin yüce bir ısıevet ihtiyaç vardır. Havyalara kestirmece olarak 200 ila 500 derece ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların canleri ise 5 Watt’tan esaslayıp 300 Watta denli çıkmaktadır.15 Watt ve civarındaki havyalara baskı devrede çok yufka hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. Umumiyetle dönem lehimleme ve elektronik kartvizit lehimleme fiillerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile ait henüz şu denli bilgiye erişmek yürekin Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Bakır(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim mimarilacak mevzi iyice temizlenmelidir.
Bakır plaket paslanmaması yürekin lehimlemeden yalnız önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim mimarilacak malzemeye gereğince ve kaliteli kullanılmalıdır.
Havya ucu her hengâm yürekin ak pak halde bulunmalıdır.
İhtiyaca gereğince havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri denli lehim kullanılmalı ve lehim yapılmış olduktan sonrasında beş altı parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı dönem üzerinde lehim mimariyorsanız havyayı şu denli tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin çok mimarilmış olduğunu yaldırak ve ak pak görüşünden, yeksan ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.