Karabük Yenice Doğramacı

Bina ve inşaatların, görüntü ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. ağabeyç aksamını (kapı, gözenek, merdiven, pano, kepenk, ağabeyç lambri vb.) fail ve adına takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve gözenek çerçevesi kaplamaları ile lambriler üzere iç ve dış sabit eşyaların istihzar ve kurma medarımaişetlerini yapar, İnşa ve onarım halinde bulunan gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar üzere bedduaşap aksamı inşa eder, kurar ve monte eder, Uçağın bedduaşap aksamını inşa, monte ve onarım eder, Temaşa temsilleri ve yedinci sanat prodüksiyonları ciğerin mukteza bedduaşap görüntü, teçhizat ve eşyayı imal eder, kurar ve onarım eder, Antrparantez, uyuşturucu ocaklarının, bucak madunı ve bucak üstü iskelelerini, ağabeyç köprü ve rıhtımların doğrama medarımaişetlerini yapar,
Yüzeylere tahta şümul ve lambri yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
İşe amelî kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve müheyya malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, lafınlık makinesi, delik makinesi, ağabeyç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit asıl makinesi üzere tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, çeşit, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, tığ, bando dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi üzere aygıt ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı edinmek isteyenlerin; Alışılagelen düzeyde genel kabiliyete,
Bölüm ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri kavrama yeteneğine, Dört medarımaişetlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, alçak yük kullanabilecek güce, Intizamlı, tertipli çaldatmaışma, bir medarımaişeti belirli bir rabıta ile yapabilme aldatmaışkanlığına malik kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve ağabeyç doğrama atölyelerinde çaldatmaışırlar. Çaldatmaışma ortamı talaş tozları, cila kokuları ile yüklüdür. İş ayakta kuruluşlır. Çaldatmaışırken alçak yük sıyırmak gerekebilir. Doğramacı gereç ile çaldatmaışır ve umumiyetle üzeri güçlükleü kullanır. Çaldatmaışma içinde; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, medarımaişetreva çaldatmaışan özge personelle, asılçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Ekol elemanları mobilya ve dekorasyon ile ağabeyç mamuller el işi fabrikalarında da çaldatmaışabilirler. Meslekte, genelde iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı düzlükında aldatmaüminyum ve plastik doğramacılığın geriış göstermesi, iş kapasitesinin biraz azalmasına neden olmakla birlikte, gene de, bedduaşap doğramacılığı düzlükında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, bedduaşap dekorasyon düzlükında uzmanlaşarak çaldatmaışan kişilerin ücretleri daha etkili olabilmektedir. İş bulma olanakları itibarıyla, bu alanda gelişmeler görülmektedir.
Duhulimcilik özelliği olan eşhas, kendi medarımaişetyerlerini kurarak, kendi adlarına da çaldatmaışma olanağı bulabilirler.

Dizge EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Mesleğin eğitimi, kifayetli müracaat olması yerinde bütün mesleksel eğitim merkezlerinde verilmektedir. Antrparantez; yapı meslek liselerinde, uran meslek liseleri ve çok programlı liselerin yapı bölümünde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

Dizge EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine başlangıçlayabilmek ciğerin; En azca ilköğrenim okulu mezunu edinmek, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından çağ almamış edinmek, fakat, 19 evetşından çağ almış olanlardan daha önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve eğitim seviyelerine amelî olarak düzenlenecek mesleksel eğitim programlarına için çıraklık eğitimine aldatmaınabilir. Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği medarımaişetleri halletmeye amelî edinmek, Terbiye değerlendirmek istediği meslekte bir medarımaişetyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Ekol liselerine girebilmek ciğerin en azca ilköğrenim okulu mezunu edinmek ve bu okulların giriş şartlarına amelî edinmek gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin eğitim süresi ortaöğretim veya daha üst düzeyde genel eğitim görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğrenim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Adetlı Çıraklık ve Ekol Eğitimi Kanunu’na için meslek liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada dü çağ okulda, teamül eğitimlerini haftada üç çağ medarımaişetletmelerde yaparlar. Mesleksel eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 çağü mesleksel eğitim merkezlerinde teorik eğitim, özge günler ise medarımaişetyerlerinde teamül (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleksel eğitim kapsamında; Türki, Aritmetik, Toplam Kalite Yöntemi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği üzere Uran Levha, Ekol Resmi ve Ekol Bilgisi dersleri verilmektedir. Ekol derslerinde; kullanılan makine, teçhizat, araçgerecin tanıtılması, tekniğe amelî olarak kullanılması, bunların paklık ve falmlarının kuruluşlması, norm yazı değirmi, özgür elle ve bando kullanarak mesleği ile alakadar çizimlerin kuruluşlması, çizimi tamamlanmış tasar ve projelerin okunmasının kanatı rabıta Toplam Kalite Yönetimi, İşetme Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği hakkında da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak maruz bilgilerin, medarımaişetreva de eli uz öğreticinin gözetimi şeşnda teamül çaldatmaışması kuruluşlmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte eli uz ve eli uz öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleksel eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir medarımaişetreva çaldatmaışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çaldatmaışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine malik olanlar veya bunları medarımaişetyerlerinde çaldatmaıştıranlar bağımsız milletvekili medarımaişetyeri açabilirler. Antrparantez, medarımaişetreva çırak çaldatmaıştırması ciğerin de “Becerikli Öğretici” belgesine malik çaldatmaışandaçn olması zorunludur.

Misal MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Möble ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Ağabeyç sefine özümleme işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde meslek eğitimi fail meslek lisesi 10. ve 11. klas öğrencileri evetşlarına amelî minimum ücretin %30’undan azca olmamak üzere ücret aldatmaır. Aday çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına amelî minimum ücretin % 30’undan azca olmamak üzere, medarımaişetverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına rabıtlı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret kemiksiz minimum ücretin en azca dü katmanı düzeyindedir.
Antrparantez, meslekte kendi medarımaişetini kurup çaldatmaışanların ücretleri daha etkili olabilmektedir.

DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER
İlgili Terbiye Kurumları, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ekol Meşveret Merkezi, Bünyesinde Ekol Meşveret Merkezi bulunan Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı lansmanı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çaldatmaışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Kesinlikle Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kulaklıç Durumu ve İş Olanakları üzere çizgi olarak Doğramacı mesleği hakkında heves ettiğiniz sorularınıza karşılık bulabilirsiniz.