Karaman Başyayla Ön Muhasebeci

Ön saymanlık elemanı, şirketlerin mali kayıtlarını markajcı; kasa, çek, vezneci evet da irsaliye takip edeni kabil günlük rutin medarımaişetleri adına getiren, firmaya ait finansal medarımaişetlemleri muhasebeleştiren, tahsilat medarımaişetlemleri ile ilgilenen ve evrakın dosyalanması, arşivlenmesi kabil görevleri adına getiren kişilere verilen mesleki unvandır. Saymanlık medarımaişetlerine yardımcı olan ön saymanlık elemanı unvanına mevla kişiler, şirketlerin mali medarımaişetlerinin zeminlerini kolaylaştırmaları sebebi ile şirketler açısından koskocaman örutubet taşırlar.

Ön Saymanlık Elemanı Ne İş Yapar? Hizmet ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ön saymanlık, sıkışık iş temposunda güçlü nazarıitibar gerektiren bir meslektir. Baş medarımaişetlevi kök saymanlık medarımaişetlerinin ön girdilerini hazırlamak olan bu pozisyonda çalışan kişilerin işlev ve yetkileri şöyledir:

Genel saymanlık birimi ile temaslı bulunmak,
Jurnal olarak saymanlık, pos ve kasa kayıtlarını oyumlamak,
Vergi ödemelerinin takibini gerçekleştirmek,
Saymanlık kayıtlarının kanuna yakışır ve eskiden örgülabilmesi için evrak yapılandırmak,
Stok takip edeni yapmak,
Sisteme done başlangıçi yapmak,
İlgili raporlamaları adına bildirmek ve bu tarz şeylerin arşivlenmesi ile ilgilenmek.
Kesinlikle Ön Saymanlık Elemanı Olunur?
Ön saymanlık elemanı bulunmak için öncelikli olan şgeri, saymanlık ile alakalı bir eğitim bilimi geriine mevla olmaktır. Firmalar, çoğunlukla saymanlık ile alakalı alanda ön lisans veya lisans mezunu kişileri yeğleme ederken sektörel deneyime mevla olan ortaöğretim mezunları da bu mesleği adına getirebilmektedir. Eğitim ve tecrübenin bir getirisi olarak Netsis evet da Logo kabil saymanlık paket programları ile Ms Office programları konusunda fen sahibi olunması beklenmektedir.