Kastamonu Abana Mürebbiye

Mürebbiye, bir çocuğun terbiye ve hizmetıyla görevlendirilmiş eksikli. Bir dadının bilakis çocuğun fiziksel gereksinimlerinı karşılık olmak alegori çocukları eğitmeye odaklanmaktadır. Işlev meydanı bebeklerden çok ekol çağındaki çocuklardır.[1] Mürebbiyeler umumiyetle öğrencilerinin konaklarında kalır ve ailenin bir ferdi olarak kabul edilir.

Mürebbiyelik, I. Cihan Savaşı’ndan önce özellikle de yakında elverişli bir okulun bulunmadığı rustik bölgelerdeki Avrupalı ailelerde geniş olarak görülmekteydi. Aileler çocuklarını uzun bir süre yatılı okula havale etmek alegori mürebbiyelerle çocuklarına evde terbiye vermeyi yeğleme ederdiler. Mürebbiyeler umumiyetle kızlardan ve genç erkeklerden sorumluydu. Bir koca çocuk yeterince büyüdüğünde özel öğretmen evet da okula ile devam etmek kucakin mürebbiyeden terbiye almayı buzakırdı.

Günümüzde Suud kraliyet ailesi kadar kocaman ve gönç aileler yahut kraliyet aileleri[2] ile Avustralya’nın taşraları kadar ücra bölgeler[3] dışında mürebbiyelik sert geniş değildir. Cihan çapında aileler beyninde mürebbiye ve özel öğretmen istihdamı kucakin yeni bir canlanma evetşanmaktadır. Bunun sebepleri beyninde, ferdî güvenlik, özel eğitimin faydaları ve ansızın çok yerde seyahat yahut evetşlakin esnekliği sayılabilir.[4]