Kastamonu Ağlı Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en safi yanıt, dikmetan çeşitli eşyalar yapan ve kocaç çalışmaleri ile cenkan zanaatkardır. Ağdokunaklın katıksız evet da çalışmalenmiş haline zımparalama, maktu, biçme kabil çalışmalemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan eşhas marangoz kimdir sorusunun yanıtını kontralamaktadır. Marangozun ki evetğu sorusunu tam olarak anlayabilmek bâtınin ne iş yaptığını, hizmet ve sorumluluklarının neler olduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Işlev ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan şataf eşyalarına katı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna yanıt olarak gösterilen zanaatkarların kafalıca görevi, hem kullanışlı hem de göze hitap eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere katı çok yerde hizmet yapan zanaatkarların çallıkıştıkları yere destelı olarak hizmet ve sorumlulukları değçalışmamektedir. Ancak genel olarak görevleri arasında şunlar sayılabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye isabetli olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne isabetli kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını evet da çekimını belirler ve bu çekim evet da biçim doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde binalacak çalışmalemleri kolaylaştırmak amacıyla çalışmaaretlemeler yapar.
Tahtaları şube gücü evet da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye isabetli şekil sokar ve biçimlendirir. Elan sonra zımparalama, oluk menfez, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması amaçlanan nesneye isabetli olarak çalışmalemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi evet da vida kabil malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. çalışmalemler de dizge sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle yapım kesimünde çallıkışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşbirliından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin hizmetını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini etkili olmak da görevlerindendir.
Marangoz Tamamlanmak İçin Ne Eğitimi Vira etmek Gerekir?
Marangoz tamamlanmak bâtınin hangi okula gidilmeli sorusunun en safi yanıtı dizge liseleridir. Bu mesleği etkili olmak isteyen eşhas, Ortaöğretim Geçiş Testı (LGS) olarak adlandırılan test sonrası mesleki ve fen liselerin, anadolu dizge liselerinin, endüstri dizge liselerinin ve çok programlı anadolu liselerinin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinde eğitim bilimi almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin üstı sıra özellikle möble atölyeleri başta tamamlanmak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Ortaöğretim eğitimini başarıyla tamamlayarak Mobilya ve Dekorasyon kısmınden mezun olan kişilere dizge lisesi diploması verilmektedir ve bu eşhas, teknisyen unvanı ile marangoz olarak hizmet yapabilmektedir. Ancak marangoz nite olunur sorusunun bir numara cevabı dizge eğitimi veren okullardan mezun tamamlanmak değildir. Ortaöğretim kurumlarının alakadar taksimmlerinde mesleki eğitim bilimi alarak marangoz olmanın üstı sıra bir sırat henüz bulunmaktadır. Eğitim koymak isteyen azami isim sayısının toplanması koşkebir ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na destelı mesleki eğitim bilimi merkezlerinin, yetişhınç eğitim bilimi merkezlerinin ve zanaat okullarının doğramacılık kısmınde de mesleki eğitimler verilmektedir. Maruz marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine kafalayabilmek bâtınin en az ilkokul mezunu tamamlanmak gerekmektedir. 14 ila 19 evetş arasında, henüz önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek bâtınin açılan mesleki eğitim bilimi kurslarına kafavurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime acımasızlabilmek bâtınin kişinin sıhhat durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı çalışmalere elverişli olması gerekmektedir. Bunu üstı sıra eğitimde en önemli şart, bünyesinde çallıkışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Tüm şartları sağlayan kişilerin eğitim bilimi süresi, kişilerin izin durumlarına bakarak değçalışmamektedir. İlkokul mezunları 3 yıl eğitim bilimi allıkırken, lise mezunları 1,5 yıl eğitim bilimi almaktadır. Çıraklık eğitimini kafaarı ile mütemmim kişilere eğitim bilimi ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nite alınır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası tamamlanmak bâtınin ne binalmalı sorusuna dü farklı cevap verilebilmektedir. Liselerin alakadar taksimmlerinde eğitim bilimi koymak evet da ilköğretim sonrası açılan dizge kurslarında eğitim bilimi koymak gerekmektedir.

Marangoz Tamamlanmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?
Marangoz tamamlanmak bâtınin ne lazım sorusunun en önemli yanıtı en az ilkokul mezunu tamamlanmak ve bu mesleği adına getirebilecek yeterliliğe mevla evetğunuzu gösteren belgeye mevla olmaktır. Liselerin Mobilya ve Dekorasyon taksimmlerinden mezun olanların aldığı dizge lisesi diploması evet da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na destelı mesleki eğitim bilimi merkezlerinde verilen çıraklık eğitimi sonrası allıkınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun üstı sıra kalfalık sonrası kendi atölyelerini yapmak isteyenlerin dü yıl süren kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. şehadetname evet da mesleki yeterlilik belgesi dışında marangozluk etkili olmak isteyen kişilerin sahiplik bölüm koordinasyonunun etkili, feza ve şekil algısının sağ, mesleği icra edebilecek fiziki güç ve katkısızlığa mevla, tetik ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki eğitim bilimi merkezlerinde çıraklık eğitimi takanak kişilerde en az ilkokul mezunu olmasından sonra uyanıklık edilen ilk ölçüt, fiziki katkısızlığının mesleği halletmeye elverişli olmasıdır. Antrparantez kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve boşlukç gereçlerin çalışmalevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon kesimünde hizmet yapanların yaratıcılık seviyelerinin de etkili olması beklenmektedir.