Kastamonu Seydiler Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en kemiksiz cevap, ağaçtan çeşitli eşyalar fail ve ağaç çalışmaleri ile uğraşan zanaatkardır. Ağkırıcın tabii ya da çalışmalenmiş haline zımparalama, lokum, biçme kadar çalışmalemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan eşhas marangoz kimdir sorusunun cevapını huzurlamaktadır. Marangozun kim olduğu sorusunu tam olarak anlayabilmek bâtınin ne iş yapmış olduğunı, hizmet ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Misyon ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek bapdan pencereye, mobilyadan süs eşyalarına sağlam çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna cevap olarak gösterilen zanaatkarların esaslıca görevi, hem kullanışlı hem de göze seslenme eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan mobilya üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere sağlam çok yerde hizmet fail zanaatkarların çaldatmaıştıkları yere destelı olarak hizmet ve sorumlulukları değçalışmamektedir. Fakat umumi olarak görevleri ortada şunlar nüshalabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye onat olarak kullanılacak ürüne karar verir ve bu ürüne onat kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün lafıbını ya da çekimını belirler ve bu çekim ya da patron doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde yapılacak çalışmalemleri kolaylaştırmak amacıyla çalışmaaretlemeler yapar.
Tahtaları branş gücü ya da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye onat forma sokar ve biçimlendirir. Daha sonra zımparalama, oluk menfez, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması amaçlanan nesneye onat olarak çalışmalemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi ya da vida kadar malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. çalışmalemler de meslek sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat bölümünde çaldatmaışan marangozlar çatıların, ağaç döşemelerinin, kapı, temek ve merdivenlerin inşkakımından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin hizmetını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini üretmek da görevlerindendir.
Marangoz Tutulmak İçin Hangi Eğitimi Soldurmak Gerekir?
Marangoz başlamak bâtınin ne okula gidilmeli sorusunun en kemiksiz cevapı meslek liseleridir. Bu mesleği üretmek talip eşhas, Ortaöğretim Geçiş Testı (LGS) olarak adlandırılan imtihan sonrası mesleksel ve yöntem liselerin, küçük asya meslek liselerinin, endüstri meslek liselerinin ve çok programlı küçük asya liselerinin Möble ve Dekorasyon bölümlerinde eğitim bilimi almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin taliı teselsül özellikle mobilya atölyeleri ilkin başlamak üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Lise eğitimini sükseyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon kısmınden yetkili olan kişilere meslek lisesi diploması verilmektedir ve bu eşhas, teknisyen unvanı ile marangoz olarak hizmet yapabilmektedir. Fakat marangoz nasıl olunur sorusunun sessiz cevabı meslek eğitimi veren okullardan yetkili başlamak değildir. Lise kurumlarının alakalı bölümlerinde mesleksel eğitim bilimi alarak marangoz olmanın taliı teselsül bir hat elan bulunmaktadır. Yetişek buyurmak talip azami eş sayısının toplanması koşşanlı ile Ulusal Yetişek Bakanlığı’na destelı mesleksel eğitim bilimi merkezlerinin, yetişkin eğitim bilimi merkezlerinin ve konuşma okullarının doğramacılık kısmınde de mesleksel eğitimler verilmektedir. Verilen marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak kabul edilmektedir. Çıraklık eğitimine esaslayabilmek bâtınin en azca ilkokul mezunu başlamak gerekmektedir. 14 ila 19 yaş ortada, elan önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek bâtınin oluşturulan mesleksel eğitim bilimi kurslarına esasvurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime sertlabilmek bâtınin kişinin dirimlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı çalışmalere elverişli olması gerekmektedir. Bunu taliı teselsül eğitimde en önemli şart, bünyesinde çaldatmaışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Tüm şartları sağlayıcı kişilerin eğitim bilimi süresi, kişilerin yetki durumlarına bakarak değçalışmamektedir. İlkokul mezunları 3 sene eğitim bilimi aldatmaırken, lise mezunları 1,5 sene eğitim bilimi almaktadır. Çıraklık eğitimini esasarı ile mütemmim kişilere eğitim bilimi ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nasıl cebinır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası başlamak bâtınin ne yapılmalı sorusuna iki farklı yanıt verilebilmektedir. Liselerin alakalı bölümlerinde eğitim bilimi buyurmak ya da ilköğrenim sonrası oluşturulan meslek kurslarında eğitim bilimi buyurmak gerekmektedir.

Marangoz Tutulmak İçin Müstelzim Şartlar Nelerdir?
Marangoz başlamak bâtınin ne lazım sorusunun en önemli cevapı en azca ilkokul mezunu başlamak ve bu mesleği yerine getirebilecek yeterliliğe iye olduğunuzu gösteren belgeye iye olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon bölümlerinden yetkili olanların aldığı meslek lisesi diploması ya da Ulusal Yetişek Bakanlığı’na destelı mesleksel eğitim bilimi merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası aldatmaınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun taliı teselsül kalfalık sonrası kendi atölyelerini beğenmek isteyenlerin iki sene devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Diploma ya da mesleksel yeterlilik belgesi dışında marangozluk üretmek talip kişilerin pençe görüş koordinasyonunun şiddetli, feza ve şekil algısının stabil, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve esenlığa iye, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki eğitim bilimi merkezlerinde çıraklık eğitimi algı kişilerde en azca ilkokul mezunu olmasından sonra dikkat edilen ilk ölçüt, fiziki esenlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. Antrparantez kişiden, mesleği esnasında kullanacağı malzemelerin ve açıklıkç gereçlerin çalışmalevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon bölümünde hizmet yapanların yaratıcılık seviyelerinin de şiddetli olması beklenmektedir.