Kayseri Bünyan Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) kökenli bir sözcük olup, Türk Kıstak Kurumuna gereğince teşhismı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, yüzeyü aşırı ve komik halde boyalı oyuncu.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere müstenit palyaçoluk, bugün dünyanın birgani durumunda bir konuşma dalı olarak kazançlanmakta olup, sefahat ve çocuk kavramlarıyla müşterek andaçlmaktadır. Temelı kaynaklara gereğince 18. yüzyıla denli saraylarda palyaço (evet da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli sanat adamılardır. Bunu getirmek kucakin, mülevven ve abartılı peruklar, değiştirilmiş biçemde makyajlar, olağandışı muhteşem pabuçlar ve kimsesiz kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu konuyla dayalı olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, ilmek ve sihir kabilinden, kişioğlu topluluğunun bazı koyu ihtiyaçlarını namına getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziki başarım müstelzim eğitimin bir parçkakımı olarak kabul edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antika Yunanistan’da, İtalyan çıkmaz tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız kökenli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde de Osmanlı’da padişbedduaı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Genel olarak çaldatmaışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun dışında sokaklarda, özel derneklar, davetler, sefahat ve kısım vb. oluşumlarda, şirket teşhistımlarında aktivite gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk yüz başı dertten kurtulmayan bir hizmetkâr göreviyle ün nailtır. İngiltere’de William Kempe ve Robert Armin ile belirginleneşeli palyaçoluk konuşmaı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse de (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino kabilinden), genel olarak biçimsel değişiklik göstermemiştir. İngiltere’de doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’evet, sonrasında da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir tab oluşturmuştur.[2]

Dayak dalamak, yağmak, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler düzenlemek palyaçoların doğkakımında vardır, macerasız olaylardır. Gösterileri çoğunlukla 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise antrakt gösteriler kucakin 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.