Kocaeli Başiskele Palyaço İş İlanları

Palyaço, İtalyanca (Pagliaccio) menşeli bir sözcük olup, Türk Zeban Kurumuna göre teşhismı; “Kendisini seyredenleri güldüren ve eğlendiren, acayip kılıklı, suretü aşırı ve komik şekilde boyalı düzenci.” şeklindedir.

İlk görülüşü MÖ 1600’lere dayanan palyaçoluk, zaman dünyanın biryoğun isabetli bir zanaat dalı olarak vergilanmakta olup, zevküsefa ve çocuk kavramlarıyla müşterek andaçlmaktadır. Bazı kaynaklara göre 18. yüzyıla denli saraylarda palyaço (evet da soytarı) bulundurulması geleneği sürdürülmüştür.

Palyaçolar, grotesk görünümüyle kişiliklendirilmiş, komik tipli artistlardır. Bunu uydurmak için, renkli ve abartılı peruklar, derece derece biçemde makyajlar, olağandışı majör başmaklar ve kimsesiz kostümler kullanılır. Amerikalı sosyolog Peter Berger, bu mevzuyla dayalı olarak; “Bu maskaralık ve şaklabanlıkların, din ve sihir üzere, kişioğlu topluluğunun temelı dip gereksinimlerinı yerine getirmesi mantıklı görünüyor.” demektedir.[1] Bu nedenle palyaçoluk, fiziksel performans müstelzim eğitimin bir parçkakımı olarak onaylama edilmektedir. İlk palyaçoluk türlerine Antik Yunanistan’da, İtalyan Sokak tiyatrosunda (Commedia dell’Arte), Fransız menşeli pandomim ve Japon Kabuki geleneklerinde ve Avrupa’da rastlanmaktadır. Türkiye tarihinde bile Osmanlı’da padişahı eğlendiren “dalkavuk” vb. kişilikler görülür.

Umumi olarak çkırmızıışma alanları sirkler olan palyaçolar, bunun dışında sokaklarda, özel içtimalar, davetler, zevküsefa ve kelepir vb. oluşumlarda, şirket teşhistımlarında etkinlik gösterirler. İtalya’da “Arlecchino” (Harlequin) karakteri, aşk nedeniyle başı dertten kurtulmayan bir çocuk rolüyle ün nailtır. İngiltere’bile William Kempe ve Robert Armin ile belirginleneşeli palyaçoluk zanaatı, Almanya ve Fransa’da farklı şekillerde belirginleşmişse bile (Fransa’da kaba ve budala Pedrelino üzere), umumi olarak biçimsel başkalık göstermemiştir. İngiltere’bile doğarak ünlenen “Şarlo” tiplemesinin ünlü oyuncusu Charlie Chaplin ise, önce Avrupa’evet, sonra da dünyaya yayılan ünüyle unutulmaz bir meşrep oluşturmuşdolaşma.[2]

Payanda batmak, değmek, ıslanmak, şaşırmak, komik hareketler geçirmek palyaçoların doğkakımında vardır, alelade olaylardır. Gösterileri ekseriya 5-10 zaman sürer. Sirklerde ise mabeyin gösteriler için 1-3 zaman süreyle geçiş oyunları sergilerler.