Kocaeli Gölcük Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol sanat adamılarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp tekrar fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Elan Meyançağ’da, Avrupa’da saz şairleri, okudukları iki şarkı ortada hokkabazlık yaparlardı. Bayağı kızların da kendi aralarında oynarlarken, ahali çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine elbette ulaşamazlar. Zira hevesli hokkabazlar, kendi aralarında sık sık ve uzun müddet alıştırma yapar, çok çeşitli hünerleri tekrar tekrar sınama ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler zarfında sarkıtmak dâhilin en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan meşale gibi… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli evetğu kadar, yaratıcı kabiliyete ehil bir sanat adamıdır. O. hem gülünç hem de şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve temel kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların sahne gösterilerinde kullandığı yuvarlak kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan temel kelimesi ise oynayan anlamına hasılat. Ahali çubukluğu ile kimi marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne eyitmek, TDK namzetk anlamı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.