Konya Ahırlı Doğramacı

çatı ve inşaatların, görüntü ve stüdyoların, gemilerin, kayıkların, uçakların, kamyon karoserlerinin vb. kocaç aksamını (kapı, gözenek, merdiven, pano, kepenk, kocaç lambri vb.) karşılayıcı ve alegori takan kişidir

GÖREVLER
Binaların kapı ve gözenek çerçevesi kaplamaları ile lambriler gibi iç ve dış sabit eşyaların hazırlama ve inşa hizmetlerini yapar, İnşa ve tamir halinde kâin gemilerde güverte salonları, kaptan köprüleri, dümen dolapları, tavan pencereleri, korkuluklar, dolaplar ve ranzalar gibi bedduaşap aksamı düz yazı paha, kurar ve monte paha, Uçağın bedduaşap aksamını düz yazı, monte ve tamir paha, Temaşa temsilleri ve sinema prodüksiyonları sinein lazım bedduaşap görüntü, teçhizat ve eşyayı yapım paha, kurar ve tamir paha, Hatta, uyuşturucu ocaklarının, alan zirı ve alan üstü iskelelerini, kocaç köprü ve rıhtımların doğrama hizmetlerini yapar,
Yüzeylere tahta istila ve lambri yapar.

KULLANILAN Cihaz VE MALZEMELER
İşe şayeste kereste, doğramacılıkta kullanılan yarı mamul ve anık malzemeler, doğrama tezgahı, testere makineleri, planya, sözınlık makinesi, cezaevi makinesi, kocaç torna makinesi, şerit bileme makinesi, planya bıçağı bileme makinesi, şerit göz makinesi gibi tezgah ve makineler, çeşitli rendeler, kalem, çizecek, çeşitli gönyeler, kerpeten, tornavida, eğe ve törpüler, çekiçler, metre, biz, küme dolabı, matkap; matkap kolu ve uçları, tokmak, keser, çivi gibi aygıt ve malzemeleri kullanır.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
Doğramacı bulunmak isteyenlerin; Olağan düzeyde umumi kabiliyete,
Görüş ve eli eşgüdümle kullanabilme ve şekilleri kavrama yeteneğine, Dört hizmetlemle çabuk hesaplama becerisine, Ayakta durabilecek, vahim pırtı kullanabilecek güce, Düzenli, tertipli çallıkışma, bir hizmeti belli bir düzen ile yapabilme allıkışkanlığına iye kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
Doğramacılar mobilya ve kocaç doğrama atölyelerinde çallıkışırlar. Çallıkışma havaı talaş tozları, cila kokuları ile varlıklıdür. İş ayakta konstrüksiyonlır. Çallıkışırken vahim pırtı saklamak gerekebilir. Doğramacı gereç ile çallıkışır ve ekseriya cisim gücünü kullanır. Çallıkışma ortamında; müşterilerle, mühendislerle, meslektaşlarıyla, hizmetmesabesinde çallıkışan diğer personelle, gözçılarla iletişimde bulunur.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
Hayat elemanları mobilya ve dekorasyon ile kocaç mamuller el işi fabrikalarında da çallıkışabilirler. Meslekte, genel anlamda iş bulma olanağı yüksektir. İnşaat doğramacılığı düzlükında allıküminyum ve plastik doğramacılığın geriış göstermesi, iş kapasitesinin beş on azalmasına amil olmakla beraberinde, yine de, bedduaşap doğramacılığı düzlükında iş bulma olanakları bulunmaktadır. Özellikle, bedduaşap dekorasyon düzlükında uzmanlaşarak çallıkışan kişilerin ücretleri elan güçlü olabilmektedir. İş bulma olanakları bakımından, bu alanda vürutmeler görülmektedir.
Antreimcilik özelliği olan zevat, kendi hizmetyerlerini kurarak, kendi adlarına da çallıkışma olanağı bulabilirler.

Hayat EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ Bölgeler
Mesleğin eğitimi, yerinde müracaat olması yerinde tüm mesleksel eğitim merkezlerinde verilmektedir. Hatta; yapı hayat liselerinde, uran hayat liseleri ve çok programlı liselerin yapı kısmınde doğramacılık konuları öğretilmektedir.

Hayat EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
Çıraklık eğitimine saksılayabilmek sinein; En az ilköğrenim okulu mezunu bulunmak, 14 evetşını doldurmuş 19 evetşından gün almamış bulunmak, ancak, 19 evetşından gün almış olanlardan elan önce çıraklık eğitimden geçmemiş olanlar, evetşlarına ve eğitim seviyelerine şayeste olarak düzenlenecek mesleksel eğitim programlarına bakarak çıraklık eğitimine allıkınabilir. Bünyesi ve mizaç durumu gireceği mesleğin gerektirdiği hizmetleri yapmaya şayeste bulunmak, Eğitim bilimi karşılaşmak istediği meslekte bir hizmetyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir. Hayat liselerine girebilmek sinein en az ilköğrenim okulu mezunu bulunmak ve bu okulların giriş şartlarına şayeste bulunmak gerekir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
Doğramacı mesleğinin eğitim süresi ortaöğretim veya elan üst düzeyde umumi eğitim görmüş olanlarda 1,5 sene, ilköğrenim mezunu olanlarda ise 4 yıldır. 3308 Nüshalı Çıraklık ve Hayat Eğitimi Kanunu’na bakarak hayat liselerinin öğrencileri teorik eğitimlerini haftada iki gün okulda, uygulama eğitimlerini haftada üç gün hizmetletmelerde yaparlar. Mesleksel eğitim merkezlerinde ise haftanın 1 günü mesleksel eğitim merkezlerinde teorik eğitim, diğer günler ise hizmetyerlerinde uygulama (uygulamalı) eğitim görürler. Çıraklık ve mesleksel eğitim kapsamında; Türkçe, Matematik, Yekûn Kalite Yöntemi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik, İş Eminği gibi Uygulayım Tasvir, Hayat Resmi ve Hayat Bilgisi dersleri verilmektedir. Hayat derslerinde; kullanılan otomobil, teçhizat, anahtargerecin teşhistılması, tekniğe şayeste olarak kullanılması, bu tarz şeylerin temizlik ve falmlarının konstrüksiyonlması, norm yazı tahrir, erkin elle ve küme kullanarak mesleği ile alakadar çizimlerin konstrüksiyonlması, çizimi tamamlanmış düşünce ve projelerin okunmasının yüzı düzen Yekûn Kalite Yönetimi, İşika Bilgisi ve Kooperatifçilik ile İş Eminği için da bilgiler verilmektedir. Teorik olarak maruz bilgilerin, hizmetmesabesinde de mahir öğreticinin gözetimi altında uygulama çallıkışması konstrüksiyonlmaktadır.

MESLEKTE İLERLEME
Meslekte mahir ve mahir öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleksel eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir hizmetmesabesinde çallıkışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Doğramacı mesleğinde ustalık eğitimi çallıkışma süresi 2 yıldır. Ustalık belgesine iye olanlar veya bunları hizmetyerlerinde çallıkıştıranlar bağımsız hizmetyeri açabilirler. Hatta, hizmetmesabesinde çırak çallıkıştırması sinein de “Marifetli Öğretici” belgesine iye çallıkışhatıran olması zorunludur.

BENZER MESLEKLER:
Karosercilik, Marangozluk, Möble ve dekorasyon işçiliği, İnşaat marangozluğu, Gemi marangozluğu, Ağabeyç sefine inşa işçiliği.

BURS, KREDİ VE ÜCRET DURUMU
İşletmelerde hayat eğitimi karşılayıcı hayat lisesi 10. ve 11. klas öğrencileri evetşlarına şayeste asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret allıkır. Namzet çıraklara ve çırak öğrencilere, evetşlarına şayeste asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere, hizmetverenlerce bir ücret ödenmektedir. İşverenle işçinin pazarlığına ilgilı olarak ücret belirlenmektedir. Bu ücret safi asgari ücretin en az iki yanı düzeyindedir.
Hatta, meslekte kendi hizmetini kurup çallıkışanların ücretleri elan güçlü olabilmektedir.

Elan AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK Bölgeler
İlgili Eğitim bilimi Kurumları, Türkiye İş Kurumu Umumi Müdürlüğü Hayat Konuşma Merkezi, Bünyesinde Hayat Konuşma Merkezi kâin Türkiye İş Kurumu İl ve Şube Müdürlükleri.
Doğramacı tanıtımı sayfasından Doğramacı Ne İş Yapar? Doğramacı Çallıkışma Alanları, Doğramacı Bölümünü Seçecek Olanlarda Ne Özellikler Olmalı, Doğramacı Mezunları Ne İş Yaparlar? Doğramacı Kazanç Durumu ve İş Olanakları gibi temel olarak Doğramacı mesleği için merak ettiğiniz sorularınıza karşılık bulabilirsiniz.