Konya Derbent Agronomist

Agronomi, besin, yakıt ve kumaşlar dahil yürütmek üzere çeşitli tasarruf alanlarında bitkilerin yetiştirilmesi bilimi olarak tanılamamlanmaktadır. Bir Agronomist, ziraat alanında çkızılışmakta ve çiftçiler ile mahsul mesafeştırmacıları arasında aracı görevi yapmaktadır. Agronomistlerin geniş bir çkızılışma alanı bulunur. Ancak mesleksel tanılamamına en akla yatkın olarak “Mahsul Doktoru” olarak adlandırılmaktadır. Besin üretimi, yakıt ve yerey ıslahı midein kullanılan mahsullerin katkısızlığı ile ilgilenmektedirler. Agronomistler meydana getirilen araştırmaları gözden geçirerek ve bu bilgiyi çiftçilere çözümler önermeye yardımcı yürütmek midein kullanarak yapmaktadırlar. Büyütme operasyonuna yardımcı yürütmek midein yeni bilimsel gelişmeler üzerine çiftçiye önerilerde bulunmaktadırlar. Bir Agronomist veya Mahsul Doktoru bitkileri ve bu bitkilerin elbette yetiştirilebileceğini, değkonutirilebileceğini ve topluma yarar elde etmek midein elbette kullanılabileceğini incelemektedir. Tarımsal üretim midein yeni teknikler yaratan deneyler eylemek midein bilimi kullanmaktadırlar.

Agronomist Nedir?
Agronomistler, bitkilerin yetiştirilebileceği, genetik olarak değkonutirilebileceği ve pozitif yanlarımıza kullanılabileceği sayımsız yolu incelemektedirler. Ziraat Mühendisleri olarak da adlandırılan bu kişiler bir paradigma farklı alanda uzmanlaşabilmektedirler. Ancak çoğu, özellikle gıda mağazaları midein üretilen bitkilerin standardını ve nicelikını pozitifrmaya odaklanmaktadır. Tipik olarak bir Ziraat Mühendisi ya da Agronomist, iş günlerini dayanıklılıklarını, uzun ömürlerini ve mahsul verimini tezyit etmek midein bitkiler üzerinde deneyler yaparak geçirirler.

Agronomistlerin amacı muhtemel başüstüneğunca feyyaz, hastalıksız mahsullerin yetiştirilmesini katkısızlamaktır. Agronomistler, konulerinin tam doğbirliına rabıtlı olarak çeşitli farklı ortamlarda çkızılışabilmektedirler. Tarlalarda, çiftliklerde veya seralarda bitki ömürını gözlemleyebilir, ziraat laboratuvarlarında deneyler yapabilirler. Ara sıra konuleri gereği farklı mekanlarda da çkızılışmaktadırlar. Agronomi, çiftçiliğin icadından bu yana insanoğlu midein var olmuştur ve epey önemli bir meslektir. Özellikle son yıllarda popülasyon çabucak arttığından dolayı Agronomi mesleği epey önemli bir hale gelmiştir.

Agronomist Ne İş Yapar?
Agronomistler, mahsullerin standardını ve üretimini tezyit etmek midein en düzgün şekilleri imar etmek midein deneyler yaparlar. Agronomistler, deneylerine binaen, mıgizem, pamuk, soya fasulyesi fasulyesi ve buğday kabil muhtemel olan en düzgün mahsulleri yetiştirmelerine yardımcı yürütmek midein çiftçilerle omuz omuza çkızılışmaktadırlar. Kimya gözü, biyoloji, ekonomi, belde bilimi, ekoloji kabil konulara hakimdirler. Hatta moleküler biyoloji ve genetik konularında geniş bir bilgiye sahiptirler. Bir Agronomist, istikbal neslin elbette iyileştirileceğini uydurmak ve toplanan mahsul verilerini etüt etmek midein laboratuvarda epey ziyade zaman harcamaktadır. Ekinlerin ekimi ve hasatı ile müntesip sorunları eleştirel olarak muhakeme etmek, çözmek zorundadırlar. Hatta bitkileri yabani otlardan, pislardan ve ters iklimlerden saklamak midein yöntemler geliştirirler.

Bir ürünle müntesip bir problem var ise, Agronomist, bir tutku belirtisi, böcek problemi, yabani ot problemi veya ayrıca toprakla müntesip bir problem olup olmadığına üzerine konuaretler arayarak ürünü etüt etmek midein zaman harcamaktadır. Agronomist öncelikle bilimsel dergileri, referans kitaplarını, araştırmaları hakkındalaştırarak taharri yapmakta ve hatta bir probleminin nedenini tespit etmek, bir çözüm uydurmak midein meslektaşlarıyla mevzuları değerlendirmektedir. Tetkikatını yazdıktan sonra, Agronomist bulguları üzerine etkili sunumlar ve hususşmalar yaparak bu detayları kendi hasatları midein kullanabilecek çiftçilere fikirlerini sunmaktadır. Bir Agronomist hatta, çiftçilerle seyahat ederek, buluşarak, mahsul verimliliğini tezyit etmek midein onlarla çkızılışarak ve çiftçinin hakkındalaşabileceği sorunları inceleyerek çok zaman harcamaktadır. Agronomistlerin ihtisas alanlarını şamil çeşitli rolleri bulunmaktadır. Bunlar;

Etüt

Ekincilik biliminde taharri, ürün verimliliği, Kalıtım bilimi Mühendisliği ve koruma görevlisi uygulamalarını mideermektedir. Etüt Agronomistleri alelumum laboratuvarlarda çkızılışırlar, fakat aynı zamanda saha çkızılışması da yapmaktadırlar. Hoppadak yemeden içmeden tüm taharri Agronomistleri, Agronomi veya müntesip bir alanda erdemli lisans veya doktora derecesine sahiptir.

Mahsul Üretimi ve Yönetimi

Bu tür Ziraat Mühendisleri çoğunlukla tarla bitkileri ile çkızılışmaktadırlar. Mahsul ekimini ve hasatı yönetmektedirler. Elan mübarek ziraat uygulamalarını uygulamaktadırlar. Bu ihtisas alanlarının arasında hatta golf sahaları ve spor sahaları kabil rekreasyon alanlarının yönetimi de bulunmaktadır. Bu iş alelumum hariçda çkızılışmak midein çok zaman gerektirmektedir.

Sürdürülebilir Kalkınma Agronomistleri

Bu alandaki Sürdürülebilir Kalkınma Agronomistleri, eke erdemli uygulayım bilimi çiftliklerinden gelişmekte olan ülkelerdeki henüz önemsiz ferdî çiftliklere kadar her türlü zirai projeyle çkızılışmaktadırlar. Büyüklüğü ne olursa olsun, bu tür bir Ziraat Mühendisi, çiftçilerin istikbal midein hesaplı ve çevresel açıdan sürdürülebilir kalmasını sağlayan uygulamaları geliştirmelerine, uygulamalarına yardımcı olmakla ilgilenmektedir.

ülke ve Su Kayırma Ziraat Mühendisleri

Bu alanla ilgilenen ülke ve Su Kayırma Ziraat Mühendisleri alelumum ilim adamları ve mühendislerdir. Su standardını iyileştirmek, sıkıntısızışı yönetmek ve erozyonu kontrol eylemek midein uygulamalar uygulayabilirler. İşe rabıtlı olarak, Kayırma Agronomistleri hariçda, bir ofiste veya her ikisinde de çkızılışabilmektedir.

Agronomist Aylıkları
Agronomistler, konulerinin tam doğbirliına rabıtlı olarak farklı ortamlarda çkızılışabilmektedirler. Tarlada, çiftliklerde veya seralarda bitki ömürını gözlemleyebilir ya da ziraat laboratuvarlarında deneyler yapabilmektedirler. Saha çkızılışmaları en çok ilkbahar ve yaz aylarında belirgindir, kış ayları ise alelumum çok henüz ziyade laboratuvar teknikeri ile çkızılışması ve iş ihya mideermektedir. Agronomistler mahsulleri etüt etmek, hizmetını eylemek ve karıştırmak dair düzgün eğitimli ilim adamlarıdır. Hastalıklarla elbette uğraş edileceğini, büyümeyi, elbette besleyeceklerini ve kaliteyi elbette iyileştireceklerini tespit etmek midein mahsulleri eleştirel bir şekilde incelerler. Hatta çiftçiler ve ziraat mesafeştırmacıları midein epey kapsamlı bilirkişi kişilerdir. 2021’in son verilerine bakılırsa Agronomist maaşı ortalama olarak 3.430 TL olarak belirlenmiştir. Bir Agronomistin en erdemli maaşı 4.300 TL, en sakıt maaşı ise 2.890 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş ücretleri çkızılıştığınız firmaya ve alana bakılırsa tadilat göstermektedir.

Agronomist Nasıl Olunur?
Agronomist ya da Ziraat Mühendisi olabilmek midein üniversitelerin 4 salname Ziraat Mühendisliği kısmınden mezun olmanız gerekmektedir. Hatta bu mesleği destekleyen Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Gözü ya da Hayvani Üretim Kısmınü de tercih edebilirsiniz. Ziraat mühendislerinin sorunları çözmek midein eleştirel düşünmelerini mucip çeşitli görevleri vardır. Her şeyden önce, Agronomistler mahsul verimini tezyit etmek midein deneyler yapar ve çkızılışmalar planlar. İklimden bağımsız milletvekili olarak bitkileri ekmenin, hasat etmenin ve yetiştirmenin en düzgün yollarını kocaoğlanrt eylemek midein bir çiftliğin mahsul üretimini incelerler. Agronomistlerin ekinleri hastalıksız tevkif etmek midein yabani otları ve pisları kontrol eylemek midein yöntemler geliştirmeleri de önemlidir. Üniversite aldığı terbiye ve derslerin birikimlerini mesleklerinde yürütme fail bu uğraş dalı ziraat bilimi ile müntesip her türlü bilgiyi içerisinde çitndırmaktadır. Özellikle aritmetik ve hile ağırlıklı derslerin eğitimini alan öğrenciler üniversitede göz derslerinin süresince botanik, zooloji, ziraat tarihi, deontoloji, mikrobiyoloji ve tarla bilimi ve bitki beslek gözü kabil gereken tüm eğitimleri almaktadırlar.