Konya Emirgazi Lehim Uzmanı İş İlanları

Elektronik sistemlerde bir devre üretmek yahut parçaları birbirlerine tutturmak sinein meydana getirilen el işi Lehim adı verilir. Lehim anlayışlemi Lehim tellerinin ısıtılmasıyla kuruluşlmaktadır. Lehim telleri temizımları huzur bir şekilde iletir. İyi meydana getirilen bir Lehim, elektronik devrelerin sorunsuz çalışmasını katkısızlayacaktır. Piyasada lehim telleri tüp ve makara şeklinde satılmaktadır. Lehim telleri Mermi ve Kalay’ın karışımlarından meydana gelir. Bir lehim telinin kalay tenasüpı ne kadar şiddetli olursa o kadar kalitesi yerinde olmuş olur. Lehim telindeki Kalay tenasüpı çoğaldıkça erime sıcaklığı azalır ve kolaylık erir. Bu yüzden Kalay/Mermi karışımı ölçülerini bilmeniz lehim yaparken size faydası olacaktır. İnce anlayışler sinein 60/40, kaba anlayışler sinein 40/60 lehim telleri kullanın. İlk skorda gösterdiğimiz sayı Kalay tenasüpıdır. Mafevkda da bahsettiğimiz üzere Kalay tenasüpı arttıkça lehim yumuşar, kolaylık erir ve meydana getirilen lehim daha masumca olur. Kalay 231 derecede, kurşun 327 derecede erir.

Lehim Pastası Nedir?
lehim pastasıLehim pastası mükemmellik bir lehimleme üretmek sinein gereken malzemelerden bir tanesidir. Lehim pastasının kullanılmasının amacı aşkın ısınmadan meydana gelen oksitlenmeleri önlemektir. Lehim kuruluşlacak yerde bizlerin göremeyeceği evetğ tabakası vardır. Lehim pastaları yardımıyla bu evetğ tabakları temizlenir. Lehim pastasının lehim kuruluşlacak bacağın yahut telin her namına dağılmasına uyanıklık edilmelidir. Piyasada satılan lehim tellerinin çoğu pastalıdır ancak temelı zamanlarda bunlar ehliyetli olmamaktadır. Bedelı da çok şiddetli olmadığından tüm elektronikçilerin aygıt çantalarında bulunması gereken bir malzemedir.

Lehim Teli Nedir?
lehim teli

Lehimleme anlayışleminde tüketilen alaşımın makara halidir. Piyasada lafın ve edepli lehim telleri ülke alır. Projeye için lafın yahut edepli lehim teli seçimleri değanlayışebilir. Kalın lehim tellerinin erimesi ve lehimlenmesi azcaıcık daha dönem alır. Elektronik devrelerde lehimleme sinein çoğunlukla %40 tenasüpında kalay mevcut lehim telleri yeğleme edilir. Sac lehimleme anlayışlemlerinde bu misil çoğunlukla %60 olur.

Lehim Pompası ve Lehim Sökme
lehim pompasıYanlış bölgeye geçerli ve hatalı olan lehimlerde lehim sökme anlayışlemi gerçekleştirilir. Sabık lehimi sökmek sinein dü farklı uran vardır. Birincisi, emektar lehim havya ile ısıtılır ve lehimlenen parçalar birbirinden ayrılır. İkinci teknikte ise lehim pompası sayesinde lehim vakumlanarak çekilir. Lehim Pompası, vakumlama anlayışlemi yaparak emektar lehimin bulunduğu yerden sökülmesini katkısızlar.

Havya Nedir?
havyaLehimleme yapmanın olmazsa olmazlarından biri doğal ki de lehim üretmek sinein kullandığımız havyadır. Lehim üretmek sinein kullandığımız lehim telini eritmek sinein şiddetli bir ısıevet ihtiyaç vardır. Havyalara ortalama olarak 200 ila 500 radde ısı yayabilecek bir şekilde üretilmektedir. Havyaların tabütüvanleri ise 5 Watt’tan kafalayıp 300 Watta kadar çıkmaktadır.15 Watt ve yöreındaki havyalara baskı devrede çok edepli hatlarda kullanılır. 30 ve 40 Watt havyalar ise en çok kullanılan havyalardır. Umumiyetle devre lehimleme ve elektronik kart lehimleme anlayışlerinde kullanılır ve çok yeğleme edilir. Havya ile müntesip daha aşkın bilgiye idrak etmek sinein Havya Nedir? makalemize gözatabilirsiniz.

Lehimlerde Kullanılabilen Metaller
Kalay(Sn) – Kursun(Pb) – Gümüş(Ag) – Denetlemer(Cu) – Antimon(Sb) – Bizmut(Bi) – İndiyum(In)

Lehimlemenin Püf Noktaları
Lehim kuruluşlacak ülke hakkıyla temizlenmelidir.
Denetlemer plaket paslanmaması sinein lehimlemeden çabucak önce zımparalanmalıdır.
Lehimler lehim kuruluşlacak malzemeye için ve kaliteli kullanılmalıdır.
Havya ucu her dönem sinein masumca halde bulunmalıdır.
İhtiyaca için havyanın sıcaklığını ayarlayınız.
Yeteri kadar lehim kullanılmalı ve lehim yapıldıktan sonrasında beş on parçalar oynatılmadan bekletilmeli.
Baskı devre üzerinde lehim kuruluşyorsanız havyayı aşkın tutmanız baskı devreyi kaldırabilir.
Bir lehimlemenin yerinde kuruluşlmış bulunduğunu celi ve masumca görüşünden, yalın ve pürüssüz olmasından anlayabilirsiniz.