Lider İle Yönetici Arasındaki Fark

Liderlik terimi genellikle yönetim terimiyle karıştırılır. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde lider ve yönetici arasındaki temel farkları tartışıyoruz. Liderlerin özellikleriyle başlayalım. Bazı makaleler liderlerin özelliklerini listeler;

Elini her zaman taşın altına koyar. Başkaları için büyük emelleri yoktur, en büyük arzusu işini sonuna kadar yapmaktır. Bu yüzden insanlarla değil işle ilgilenir.

İletişim becerileri yüksektir. Biriyle paylaşmayı kayıp değil fayda olarak görüyor çünkü her güzel paylaşımla daha da güzelleşeceğini biliyor.
Sürücü hata yapsa bile, arkasında o var. Bu, başkalarını suçlamak ve gerekirse inisiyatif almak yerine “benim hatam” olma avantajına sahiptir.

Elde etme hırsı, ancak hırsınızdan vazgeçmeyin. Daima kararlı davranın. Bazen risk alır, bazen almaz ama sonunda her zaman “en iyisi” için uğraşır.

Sürücü kendinden emin. Bir işi var. El sıkışsanız bile lider olduğunuzu bilirsiniz çünkü güven tanıştığınız andan itibaren başlar.Doğruluğuna ve bilgisine göre hareket etmez. Başka fikirlere her zaman açıktır. Yenilikten korkmaz, tedbirden vazgeçmez ama gelişmeye, yeniliğe her zaman açıktır.
Lider yetiştirmenin sınırı yoktur. Soru sormayı ve manipüle etmeyi sever. Eğitim macerası kariyerinin sonuna kadar durmadı. Uygun soruları sorarak olaylara farklı bir bakış açısı kazandırın.
Sadece şeylerle değil, ilişkilerle de ilgileniyorsunuz. Diğerleri onun hitabetini takdir ediyor. Güçlü sosyal bağları vardır ve kararlı davranır.

Bu olaya benzersiz bir bakış açısı getirmez; Çok boyutlu düşünür. Tüm boyutları dikkate alır ve ilgili konularda stratejiler geliştirir. Bu stratejiler gökkuşağının tüm renklerini taşır. Bu yüzden tek pencereden bakmıyorsunuz, her konuya geniş açıdan bakıyorsunuz.
Sorumluluk almaktan asla korkmaz. Bir sıkıntı olursa başkalarını suçlamaz ve elini taşın altına sokmaz. Başkalarını dinleyin ve çözümler bulun.

Gerçek bir lider saygı duyulduğunu bilir, değil. Kendinize saygı duymak istiyorsanız, başkalarına da saygı duymanız gerektiğini anlıyor. Bu yüzden gerçek liderler adil ve saygın insanlardır.
Küçük faturaları olan bir adam değil. Küçük insanlar küçük hesaplarla ilgilenir, ancak yönetici bu hesapları yönetemeyecek kadar iş odaklıdır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu işle ilgilidir, insanla değil.
Her zaman adildir. Bir işe girmez, kimseyi dinlemez. Gerçek liderin pusulası gerçektir. Ayrımcılık veya önyargı yoktur. Her zaman dürüstlükle ilgilidir.
Emir vermez, emir verirken konuşmaz. Gerçekten komuta etmek zorunda değilsin. İnsanlar ona çok saygı duyuyorlar ve onun ışığında o kadar ileriler ki, söyledikleri aslında bir emirdir.
Yöneticilerin bir vizyonu vardır. Hedefleri doğrultusunda fikir sahibi olmaya güvenirler.
Koordinasyon yeteneğine sahipsiniz. Hedeflerine ulaşmak için iyi koordinasyon becerilerine sahiptirler. İyi dengeleyebilirler, bu yüzden “kaos” sözlüklerinde yoktur çünkü lider tasarlanmıştır.

Krizleri çok iyi yönetiyorsun. Kriz zamanlarında panik düğmesine basarak nasıl sakin kalınacağını çok iyi bilirler. Mantıkları her zaman tetiktedir, bu yüzden düşüncelerini kontrol ederler. Aceleci kararlardan kaçının; Önce filtrelemeniz ve doğru olanı seçmeniz gerekir.

Çoğu liderin başarı deneyimi vardır. Bazen iflas eder ama sonunda nereden ve hangi şartlar altında geldiğini bilir.Cesur, kararlı, cesur ve aynı zamanda çok mütevazı. Sahadan ayrılalı uzun zaman oldu ve önemli olan “biz” dürüstlüğü.