Maden Eleman Aranıyor

Talibin bunu sorması o kurumda uzun süre çkızılışmak istediğini ve çalışmain yaş taraflarını öğrenip hazırlanmak istediğini gösterir. Kendine güvenen, zorluklara karşı yılmak yerine inkişaf ve değçalışmaimle başlangıça çıkmayı tercih eden kişiler çalışmain zorlayıcı taraflarını öğrenip ona gereğince hazırlanmak icap. Doğal ki bu soruya maruz karşılık zıtsında adayın hulliyatndığı davranış ve hareket da çok önemlidir. İşin zorlayıcı bölümlerini öğrendikten sonra “Ben her şiddetliğu aşarım, bunlar zahmet mu, bence çok kolayca” tarzında yüzıtlar yararsız özgüveni ve yüksek egoyu yansıtır ve çalışmae alım uzmanının kafasında soru çalışmaaretleri oluşturur. Aday, zorlukları küçümsemek ve kendini övmek yerine zorlukla başlangıça çıkabilmek derunin neler yapabileceğini, henüz önce yaşamış başüstüneğu konkre zorluklarla başlangıça çıktığı örnekleri de paylaşarak aktarmalıdır.

Çkızılışacağım göz ve çkızılışma koşullarından bahseder misiniz?
Talibin bunu sorması gelecekte çkızılışmayı rüya etmiş olduğu kurumu ve çkızılışma arkadaşlarını teşhismaya hevesli bulunduğunu gösterir. Doğal bir de bu çalışmai ne denli çok istediğini… Talibin bu probleminin cevabı zıtsında hulliyatnacağı hareket ve tavırlar da mülakatı karşılayıcı çalışmae alım uzmanına adayın elbette bir ortamda çkızılışmak istediğine üzerine bilgiler verir. Talibin kafasında canlandırdığı kurum ve bölümle gerçeğin ne denli uyuşacağının göstergesi bu sorudur. Çkızılışma koşulları adayın çalışmale müntesip bilmesi gereken en kritik konulardan birisidir. Çkızılışma koşullarıyla müntesip “Çkızılışma süresinin ne denliı ofiste ve ne denliı sahada geçecek? İş sadece ofiste mi örgülacak yoksa iş seyahatleri de eylemek gerekecek mi, lüzumlu ise emlak deruni mi emlak dışı mı ve ne sıklıkta gerçekleşecek?” tarzında sorularla selen kızılınmalıdır.

Anahtar başarım göstergelerim (KPI) neler olacak?
Bu probleminin amacı başlangıçvurulan pozisyonun başlangıçarı kriterleri yani “Bu pozisyonda hizmet kayran kişinin başlangıçardım diyebilmesi derunin neler yapması gerektiği” hakkında selen edinmektir. Talibin çalışmai düpedüz istediğini ve kendine güvendiğini gösteren bir sorudur. Aday kafasında çalışmae kızılınmayı çoktan aşmış ve çalışmae başlangıçladıktan sonra elbette başarılı olacağına odaklanmıştır. Bu soruyla aday başlangıçarı yönelimi yüksek ve istekli bir aday bulunduğunu da çalışmae alım uzmanına göstermiş olur. Sair taraftan başlangıçvurduğu pozisyonla müntesip başarım kriterlerini öğrenen aday pozisyonun kendisine ne denli akla yatkın bulunduğunu, pozisyondan beklenenleri zıtlayıp zıtlamayacağını bireysel olarak da değerlendirmiş olur.

Bir sene sonra benden neleri başlangıçarmamı bekliyorsunuz?
Talibin bu soruyu sorması çalışmai uzun vadeli gördüğünü gösterir. İşe alım uzmanının vereceği cevaba gereğince ve aday kendine güveniyorsa önüne konacak hedefleri aşabileceğine üzerine izlenim yaratma olanakı bulur. İşe alım uzmanı bu mevzuda kupkuru ve açıklayıcı selen veremezse de adayın kurum hakkında izlenimi zararlı olacaktır. şu demek oluyor ki başlangıçvurulan pozisyon derunin başlangıçarı beklentisinin ne olduğunun cevabını çalışmae alım uzmanı bilmiyorsa, bu kurumun kurumsal olmadığını, hizmet teşhismı ve anahtar başlangıçarı göstergelerinin neler olduğunun kupkuru olmadığını gösterir. Çkızılışanlarından ne beklediğini tam olarak netleştirmemiş bir kurumun başarılı olması beklenemez.