Malatya Akçadağ Mobilyacı Marangoz İş İlanları

Marangoz nedir sorusuna verilebilecek en safi karşılık, ağaçtan çeşitli eşyalar yapan ve kocaç nöbetleri ile mücadelean zanaatkardır. Ağelemn doğal evet da nöbetlenmiş haline zımparalama, kesme, biçme gibi nöbetlemler ile şekil veren ve çeşitli nesneler ortaya koyan zevat marangoz kimdir sorusunun karşılıkını mukabillamaktadır. Marangozun ki başüstüneğu sorusunu tam olarak anlayabilmek için ne iş yaptığını, fariza ve sorumluluklarının neler bulunduğunu bilmek gerekmektedir.

Marangoz Ne İş Yapar? Yer ve Sorumlulukları Nelerdir?
Ağaca şekil vererek kapıdan pencereye, mobilyadan şataf eşyalarına dayanıklı çok nesneyi oluşturarak marangoz kime denir sorusuna karşılık olarak gösterilen zanaatkarların mebdelıca görevi, hem kullanışlı hem de göze seslenme eden nesneler ortaya koymaktır. İnşaatlardan möble üretim merkezlerine, iç mimarlık ofislerinden atölyelere dayanıklı çok yerde fariza yapan zanaatkarların çtuzakıştıkları yere ilişkilı olarak fariza ve sorumlulukları değnöbetmektedir. Fakat umumi olarak görevleri ortada şunlar sayılabilmektedir:

Ortaya konulacak nesneye isabetli olarak kullanılacak ürüne hüküm verir ve bu ürüne isabetli kullanılacak ekipmanları seçer.
Oluşturulacak ürünün sözıbını evet da niyetını belirler ve bu niyet evet da durum doğrultusunda, kullanılacak tahtalar üzerinde örgülacak nöbetlemleri kolaylaştırmak amacıyla nöbetaretlemeler yapar.
Tahtaları kısım gücü evet da mekanik aletler ile boyutlandırır, düzeltir, oluşturulacak nesneye isabetli biçim sokar ve biçimlendirir. Daha sonrasında zımparalama, oluk menfez, biçme ve rendeleme yaparak ortaya konulması lakinçlanan nesneye isabetli olarak nöbetlemlerden geçirir.
Şekil verdiği parçaları tutkal, yapıştırıcı, çivi evet da vida gibi malzemeler ile bir araya getirerek nesneye son formunu verir. Birleşip form kazanan nesnenin cilalanması, boyanması vb. nöbetlemler de meslek sahibinin sorumluluklarındandır.
Özellikle inşaat bölümünde çtuzakışan marangozlar çatıların, kocaç döşemelerinin, kapı, pencere ve merdivenlerin inşbeyından ve onarımından sorumludur.
Kullanılan malzemelerin bakımını, seçilen malzemenin kalitesinin ve uygunluğunun denetimini salgılamak da görevlerindendir.
Marangoz Edinmek İçin Hangi Eğitimi Kabul etmek Gerekir?
Marangoz geçmek için hangi okula gidilmeli sorusunun en safi karşılıkı meslek liseleridir. Bu mesleği salgılamak isteyen zevat, Ortaöğretim Geçiş Imtihanı (LGS) olarak adlandırılan imtihan sonrası mesleksel ve teknik liselerin, küçük asya meslek liselerinin, uran meslek liselerinin ve çok programlı küçük asya liselerinin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinde eğitim almalıdır. Bu okullarda teorik eğitimin cihetı saf özellikle möble atölyeleri başta geçmek üzere farklı alanlarda uygulamalı eğitimler de verilmektedir. Orta tedrisat eğitimini başarıyla tamamlayarak Möble ve Dekorasyon bölümünden mezun olan kişilere meslek lisesi diploması verilmektedir ve bu zevat, teknisyen unvanı ile marangoz olarak fariza yapabilmektedir. Fakat marangoz nite olunur sorusunun vahit cevabı meslek eğitimi veren okullardan mezun geçmek değildir. Orta tedrisat kurumlarının alakadar taksimmlerinde mesleksel eğitim alarak marangoz olmanın cihetı saf bir sistem daha bulunmaktadır. Eğitim kaldırmak isteyen azami zat sayısının toplanması koşulu ile Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ilişkilı mesleksel eğitim merkezlerinin, yetişhınç eğitim merkezlerinin ve sanat okullarının doğramacılık bölümünde de mesleksel eğitimler verilmektedir. Verilen marangozluk eğitimi çıraklık eğitimi olarak ikrar edilmektedir. Çıraklık eğitimine mebdelayabilmek için en az ilkokul mezunu geçmek gerekmektedir. 14 ila 19 evetş ortada, daha önce çıraklık eğitimi almamış bireyler, marangozluk eğitimi alabilmek için oluşturulan mesleksel eğitim kurslarına mebdevurarak çıraklık eğitimi alabilmektedir. Mesleki eğitime peklabilmek için kişinin esenlik durumunun eğitimde ve meslekte yapacağı nöbetlere elverişli olması gerekmektedir. Bunu cihetı saf eğitimde en önemli şart, bünyesinde çtuzakışılan iş yeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalanmasıdır. Tüm şartları sağlayıcı kişilerin eğitim süresi, kişilerin mezuniyet durumlarına nazaran değnöbetmektedir. İlkokul mezunları 3 sene eğitim tuzakırken, lise mezunları 1,5 sene eğitim almaktadır. Çıraklık eğitimini mebdearı ile mütemmim kişilere eğitim ahir kalfalık belgesi verilmektedir. Marangozluk sertifikası nite alınır sorusunun cevabı kısaca bu şekildedir. Marangoz ustası geçmek için ne örgülmalı sorusuna dü farklı karşılık verilebilmektedir. Liselerin alakadar taksimmlerinde eğitim kaldırmak evet da ilköğretim sonrası oluşturulan meslek kurslarında eğitim kaldırmak gerekmektedir.

Marangoz Edinmek İçin Müstelzim Şartlar Nelerdir?
Marangoz geçmek için ne vacip sorusunun en önemli karşılıkı en az ilkokul mezunu geçmek ve bu mesleği yerine getirebilecek yeterliliğe ehil başüstüneğunuzu gösteren belgeye ehil olmaktır. Liselerin Möble ve Dekorasyon taksimmlerinden mezun olanların aldığı meslek lisesi diploması evet da Ulusal Eğitim Bakanlığı’na ilişkilı mesleksel eğitim merkezlerinde maruz çıraklık eğitimi sonrası tuzakınan kalfalık belgesi, kişinin marangozluk mesleğini yapabileceğinin göstergesidir. Bunun cihetı saf kalfalık sonrası kendi atölyelerini yapmak isteyenlerin dü sene devam eden kalfalık eğitimini tamamlayıp ustalık belgesi alması şarttır. Icazetname evet da mesleksel yeterlilik belgesi dışında marangozluk salgılamak isteyen kişilerin yabancı bölüm koordinasyonunun şiddetli, feza ve şekil algısının defosuz, mesleği yürütme edebilecek fiziki güç ve sağlamalüvyona ehil, titiz ve titiz olması gerekmektedir. Mesleki eğitim merkezlerinde çıraklık eğitimi alacak kişilerde en az ilkokul mezunu olmasından sonrasında uyanıklık edilen ilk kriter, fiziki sağlamlığının mesleği hayata geçirmeye elverişli olmasıdır. üste kişiden, mesleği sırasında kullanacağı malzemelerin ve boşlukç gereçlerin nöbetlevlerini bilmesi, kullanabilecek yetkinlikte olması beklenmektedir. Özellikle mobilyacılık ve dekorasyon bölümünde fariza yapanların yaratıcılık seviyelerinin de şiddetli olması beklenmektedir.