Malatya Arapgir Hokkabaz

Hokkabazlar sirk ve müzikhol artistlarıdır. Birbiri ardınca havaya fırlattıkları nesneleri, yere düşürmeden, sırayla yakalayıp tekrar fırlatarak hüner gösterirler.

Hokkabazlık, sirk mesleklerinin en eskisidir. Daha Midiçağ’da, Avrupa’da kiliz şairleri, okudukları iki şarkı arasında hokkabazlık yaparlardı. ıvır zıvır kızların da kendi aralarında oynarlarken, yabancı çabukluğu gösterileri yapmalarına tanık olmuşsunuzdur. Ancak onlar, meslekten hokkabazların mükemmelliğine ve süratine lacerem ulaşamazlar. Zira meraklı hokkabazlar, kendi aralarında kesif kesif ve uzun müddet antrenman yapar, çok çeşitli hünerleri tekrar tekrar deneyim ederler. çağdaş hokkabaz, seyirciyi hayretler içinde terhis etmek için en olmayacak nesneleri seçer: Şapka, sigara, yanan yanarca kadar… Ve numarasını ekseriya akrobatik hareketlerle yapar. Hokkabaz, eline çabuk, hünerli başüstüneğu denli, yaratıcı kabiliyete sahip bir artistdır. O. hem gülünç hem bile şaşırtıcı hareketleriyle seyircilerin ilgisini çeker.

Hokka ve baz kelimelerinden oluşan hokkabaz sözcüğü 17. yüzyılda literatüre girdi. Sihirbazların sahne gösterilerinde kullandığı tombul kaba, hokka denir. Dilimize Farsçadan geçmiş olan baz kelimesi ise oynayan fehvaına hasılat. Baskı çubukluğu ile birtakım marifetler gösterip izleyicide hayranlık ve şaşkınlık uyandıran kişilere hokkabaz denir. Hokkabaz ne erişmek, TDK oralk fehvaı nedir? Hokkabaz kime denir bütün detayları ile derledik.