Malatya Pütürge Mürebbiye

Mürebbiye, bir çocuğun eğitim ve hizmetıyla görevlendirilmiş avrat. Bir dadının bilakis çocuğun fiziki gereksinimlerinı tekabül etmek alegori çocukları eğitmeye odaklanmaktadır. Işlev kayranı bebeklerden çok ekol çağındaki çocuklardır.[1] Mürebbiyeler çoğu kez öğrencilerinin konaklarında kalır ve ailenin bir ferdi olarak akseptans edilir.

Mürebbiyelik, I. Cihan Savaşı’ndan önce özellikle bile yakında normal bir okulun bulunmadığı rustik bölgelerdeki Avrupalı ailelerde geniş olarak görülmekteydi. Aileler çocuklarını uzun bir süre yatılı okula irsal etmek alegori mürebbiyelerle çocuklarına evde eğitim vermeyi yeğleme ederdiler. Mürebbiyeler çoğu kez kızlardan ve genç erkeklerden sorumluydu. Bir erkek çocuk yeterince büyüdüğünde özel öğretmen ya da okula ile devam eylemek derunin mürebbiyeden eğitim almayı bırakırdı.

Günümüzde Suud kraliyet ailesi kabil mehabetli ve paralıca aileler veya kraliyet aileleri[2] ile Avustralya’nın taşraları kabil ücra bölgeler[3] dışında mürebbiyelik pek geniş bileğildir. Cihan çapında aileler arasında mürebbiye ve özel öğretmen istihdamı derunin yeni bir canlanma yaşanmaktadır. Bunun sebepleri arasında, zatî güvenlik, özel eğitimin faydaları ve yekten çok yerde yolculuk veya yaşlakin esnekliği skorlabilir.[4]